Andulka
1 alebo 2 ?
1 alebo 2 ?
Už na začiatku som spomínala, že andulky je najlepšie chovať 3 a
viac, ale niektorí si to nemôžu dovoliť, a tak je dobre chovať aspoň 2. Keď si chcete kúpiť andulku, rátajte s tím, že potom budete musieť aj tú druhú. Mať jednu andulku je len trápenie pre ňu, a vám by určite nebolo príjemné pozerať sa na andulku aká je smutná, a ako sa nudí v klietke. Môžete sa jej venovať ale i tak jej to partnera nenahradí. A keď už budete mať 2 andulky, musíte sa im i tak venovať a zabávať ich, aby ste im spestrili život.

Sú andulky maznavé?
Nijakého papagája nemôžeš len tak chytiť do ruky a maznať sa sním, ako napríklad so zajacom alebo morčaťom. Andulky sú veľmi krehké stvorenia a keby si také niečo s ním urobila, veľmi by ho to vyľakalo a už by k tebe nemal dôveru. Niekedy andulka môže utrpieť šok a náhle na to zomrieť. Preto nikdy nechytajte andulku do ruky a nemaznajte sa s ňou, pretože vo voľnej prírode sú malé papagáje často lovené veľkými a sú ich korisťou. 
Niektoré andulky sú veľmi maznavé, a chcú aby si ju/ho stále škrabkal/a na hlavičke.
Smie sa andulka pozerať na televíziu?

Niektoré andulky sa naučia pomocou televízie rozprávať, alebo aspoň napodobňovať tie zvuky.
Je andulka chytrá?


Experiment: Vedci sa pokúsili zistiť, aké sú papagáje chytré. Vymysleli pokus, pri ktorom museli vtáci počítať. Vedci vzali rôzne misky, naplnili ich jedlo pre papagáje, a zavreli ich. Na kryt nakreslili čiarky. Potom papagájom ukazovali tabuľky s rôznym počtom čiarok a papagáje mali zobákom otvoriť misku, na ktorej bol rovnaký počet čiarok, ako na tabuľke. Andulky, kavky a krkavci sa pri tom naučili "počítať" do šesť.
Zafarbenia
Modré papagájce vlnkované sú výsledkom mutácie, pri ktorej sa žltá farba peria stratila a zostala len modrá štruktúrová farba.


Pri týchto papagájcovh vlnkovaných sa stratil čierny, ale aj hnedý eumelanín, a zostal len žlto až červenohnedý feomelanín.
Lutino
Andulky sú vo voľnej prírode známe svojím zeleným sfarbením. Objavia sa sem-tam aj modré andulky ale to len zriedkavo, pretože su viditeľné a tak sa stávajú korisťou dravcov. Zelené sfarbenie im umožňuje splynúť s korunami stromov a tak sa zamaskovať pred predátormi. Ale tým, že známi prírodovedec John Gould doniesol andulku do Európy, rozšíril ich, a vznilki rôzne mutácie.


Modrá andulka vlnkovaná


Fialová andulka vlnkovaná VIOLETA


Fialový faktor majú všetky andulky: svetlozelený s fialovým faktorom sa javí ako tmavozelený svetlomodrý s fialovým faktorom sa javí ako tmavomodrý. Rozlišujú sa podľa chvostových pier svetlomodrý ich má tyrkysové, tmavomodrý kobaltové.
Sivá a sivozelená andulka vlnkovaná


Objavili sa aj sivé papagájce vlnkované mutáciou modrých. Vďaka zmene v bunkách sa viac neobjavila modrá farba, ale sivá.
Škoricová andulka vlnkovaná

Tieto papagájce nemajú čiernu, ale škoricovú vlnkovanú kresbu vo vrchnej časti a škoricovohnedé sú aj škvrny na hrdle. Mutáciou zostal u nich zachovaný len hnedý melanín, kým čierny zmizol. Aj letky sú sivohnedé, pri paapgájcoch s normálnou kresbou vyzerajú tmavosivé.
Opalínová andulka vlnkovaná


Keďže zelená alebo modrá základná farba týchto vtákov sa jagá ako opalín, majú pomenovanie podľa pekného drahého kameňa.
Plavá andulka vlnkovaná

Recesívna straka

Vtáci tejto mutácie majú pestrý, nepravidelne strakatý vzor a žiarivú farbu, dostali aj názov "harlekýny". Ďalšími pozoruhodnými znakmi recesívnych strák sú veľké výrazné čierne oči.
Dominantná straka

Majú veľké, veľmi rovnomerne vykreslené škvrny a ich zvláštnym znamením je žltá, respektívne biela škvrna na šiji.

Straka so svetlými letkami a kontinentálna straka

Na rozdiel od papagájcov sivo a svetlokrídlych majú svetlé len letky a chvost. Perie krídel je belavé, prípadne žltkasté, nemá čistú žiarivú farbu.
Žltá andulka vlnkovaná

Žlté papagájce vlnkované vznikli zmenou v bunkách peria. Modrá sa absorbovala do peria a viac sa nereflektovala. Viditeľná preto zostala len žltá pigmentová farba.
Lutino

Sú to žiarivožlté papagájce vlnkované s červenými očami. Dosahujú väčšinou veľmi čistú žltú farbu, niekedy však aj so zelenkavým nádychom. Ich ozobie, nohy a pazúry sú nemennej ružovej farby.
Albino

Biele papagájce vlnkované, ktoré majú červené žiarivé oči, sú albino, aj keď majú modrastý lesk. Ich ozobie, nohy a pazúry sú svetloružovej farby.
Andulka je najlacnejšie dostupný papagáj v obchodoch. Je to skromný papagáj ktorý nepotrebuje veľa starostlivosti a nie je ťažký na chov, pokojne to zvládne aj začiatočník.
Pred viac ako 150 rokov si so sebou jeden prírodovedec menom JOHN GOULD priviezol prvú andulku z Austrálie do Anglicka. Dnes patria tieto malé papagáje k najobľúbenejším domácim maznáčikom.



Andulky žijú vo voľnej prírode v obrovských kolóniách v počtoch 20 až 60 jedincov. Žijú v Austrálií ktorá je domovom aj iných druhov papagájov. Obývajú prevažne suché oblasti austrálskeho vnútrozemia, kde rastú iba nízke kríky a tvrdé traviny. Hlavným zdrojom potravy anduliek je trojzub. Andulky vyhľadávajú vo voľnej prírode miesta, kde je dostatok vody ale po čase sa sťahujú a vedia preletieť aj tisícky kilometrov. Majú dobru koordináciu a vedia rýchlo otočiť smer letu, bez toho aby sa zastavili. Sú to spoločenské papagáje ktoré sa v skupinkách čistia, kúpajú, hľadajú potravu...proste všetko robia spolu. Dokonca keď andulky hľadajú potravu a napríklad jednej sa už nechce a chce ísť na strom si odpočinúť tak pri lete sa zdvihne kŕdeľ anduliek a zastavia ju - musíš zostať tu, kým neodletí celá kolónia. Sú to chytré papagáje a dajú sa naučiť aj rozprávať ale nie každé. Ako sa hovorí, musíš mať na to talent.

Až si nájdete dostatok informácií o živote anduliek vo voľnej prírode, lepšie im porozumiete. Pochopíte, že vaša andulka nebude šťastná, pokiaľ jej nekúpite partnera rovnakého druhu.
Správne vybratie jedinca



Samček alebo samička?


Ako rozoznať pohlavie?
Je to ľahšie keď sú andulky dospelé. Keď sú mladé tak to je trošku ťažšie. Aj ja som s tým mala problém. Väčšinou sa spoliehate na zverimex. Sú tam andulky rozdelené do dvoch klietok s nápisom SAMČEKOVIA, SAMIČKY. Spoliehala som sa na to aj ja, ale zistila som že je to inak. Ľudia si myslia že samčekovia majú modré ozobie a samičky rúžové. A tak ich aj triedia.


Keď je samček dospelý tak má tmavomodré ozobie. Keď je mladý tak sa môže stať trošku problém pretože keď je samček mladý tak má ozobie rúžové alebo fialové. V priebehu asi 2- 4 mesiacov sa u tmavo sfarbených samčekov ozobie sfarbí na tmavomodré. Môže sa stať že sa samčekovi objavia na zobáku tmavohnedé škvrny ktoré časom zmiznú alebo zostanú na trvalo. Ja som si kúpila andulku s vedomím že je to samička a nakoniec som zistila že je to samček. Mal rúžové ozobie a začalo sa mu pomaličky zafarbovať do modra. Niekedy sa môže samček preorientovať na samičku alebo môže mať zmenu hormónov.


Takže:- dospelý samček má modré ozobie
- mladý samček rúžové prípadne fialové, v priebehu 2-4 mesiacov sa u tmavo sfarbených samčekov ozobie sfarbí na tmavomodré
- dospelé samičky majú ozobie béžové prípadne hnedé
- Mladé samičky majú ozobie rúžové prípadne fialové s bielymi okrajmi okolo nozdier. V období párenia a hniezdenia sa začína ozobie meniť na hnedé.

- dospelé samičky majú ozobie béžové prípadne hnedé
- Mladé samičky majú ozobie rúžové prípadne fialové s bielymi okrajmi okolo nozdier. V období párenia a hniezdenia sa začína ozobie meniť na hnedé.
Dospelý samec :


Mladý samec :


Dospelá samička:


Mladá samička:


.
Kto ku komu?



Je krásne sa pozerať ako sa andulky navzájom čistia, hrajú, čvirikajú medzi sebou a aké sú šťastné. Pre to je aj dobré aby andulky boli minimálne dve. Samček a samček si vedia vynahradiť partnera tzv. taktiež sa muchlujú (bozkávajú) jeden kŕmí druhého a taktiež sa čistia. Sú to spoločenské papagáje!
Už sme doma!



Klietka by mala byť niekde na mieste kde andulka bude mať pekný výhľad. Niekde na stojane v centre diania. V kuchyni by nemala byť pretože tam sú rôzne zápachy a andulke to môže dosť vadiť. Dobrá je obývačka. Keď andulky dáte do tichej miestnosti, tak to je pre nich hrozná nuda. Potrebujú vzrúšo proste byť v centre diania a pri tom si čvirikať. Na klietku by nemali padať slnečné lúče. Mala by byť niekde v chládku kde je nie je ani horúco ani zima. Nemala by byť pri radiátore ani pri okne či dverám, niekde kde nie je prievan.
Vybavenie klietky
Klietka by mala byť pestrá. Bidielka a hračky sú najdôležitejšie. Aj keď sú andulky dve hračky potrebujú, aspoň dve.
Klietka:

Klietka by mala mať aspoň tieto rozmery : 60 cm (dĺžka) x 40 cm (šírka) x 60 cm (výška). Klietka:

Nie je dobrá tzv. guľatá klietka pretože tá má zvislé mreže a andulky po nej nemôžu liezť. Andulky radi okusávajú mreže, lozia a pre to je dobré im zabezpečiť dostatočne veľkú klietku kde si budú môcť roztiahnuť krídla. Vhodnejšie sú klietky skôr širšie ako vyššie, pretože andulky rady vysedávajú na najvrchnejších bydlách (preto sú príliž vysoké klietky nevyužité v ich spodných častiach) a hlavne vedľa seba.
Bidielka:

dobré sú ešte
- Ovocné stromy
- dubové
- jelšové
- lipové
- topoľové
- vŕbové
Všetky bidielka z vonku vyčistime v horúcej vode pomocou kefy. Utrieme ich do sucha a pripevníme do klietky. Bidielka umiestnite tak, aby andulka mala priestor ale zároveň aby to bolo zaujímavé. Použite fantáziu.
Umelé bidielka nie sú dobré, ako doplnok jedno, max dve dobre, ale bidielka veľmi nepoužívajte. Nie sú vhodné!! Prírodné konáre môžete trhať s rôznymi veľkosťami, pretože andulkám to umožňuje zdravé precvičovanie prstov. Nemali by byť ale také tenké, že by ich andulka objala celými prstami.
Výbava:
Samozrejme hlavnou výbavou sú kŕmítka. 2x kŕmítka na jedlo a vodu a ešte jedno na čerstvé kŕmenie.
Kŕmítka:Buď ich máte spoločne s klietkou, alebo si ich musíte dokúpiť zvlášť.

Najlepšia je napájačka pretože sa menej čistí tzv. voda zostane čistejšia ako v kŕmítku.

Sépiová kosť:
Sépiová kosť slúži na obrusovanie zobáka andulky. Je u anduliek veľmi obľúbená ale minerálny kameň nenahradí!

Kameň na obrusovania zobáka:


Od začiatku patrí do klietky. Zaveste ho do klietky tak, aby sa ku nemu andulka ľahko dostala z niektorého bidielka. Pri kúpení je dôležité vybrať taký výrobok, ktorý podľa informácií obsahuje všetky látky dôležité pre zdravý rast zobáka, kostí a pre tvorbu peria.
Vtáčí piesok:
Neslúži iba hygienickým potrebám tím, že viaže vlhkosť, ale dodáva vtákom tiež životne dôležité minerálne látky a tiež slúži na lepšie trávenie. Na dno klietky nasypte asi 2 cm vrstvu vtáčieho piesku. Niektoré vtáky si neradi sadajú na dno klietky, a pre to žiadny piesok nepoužívajú. V takom prípade je potreba im piesok nasypať do jednej prázdnej misky prípadne trošku nasypať do čerstvého kŕmenia.

Hračky:


Hračky sú dôležité, pretože nie len že spestrujú klietku, ale andulkám vypĺňajú zbytok voľného času.
Najznámejšou hračkou je zrkadlo so zvončekom. To by ste mohli kúpiť ako prvé. Je príjemné pozerať sa ako sa andulky so zvončekom hrajú a čvirikajú si do zrkadielka. Nemusíte kúpiť neviem aké veľké stačí také akurát.
Najznámejšou hračkou je zrkadlo so zvončekom. To by ste mohli kúpiť ako prvé. Je príjemné pozerať sa ako sa andulky so zvončekom hrajú a čvirikajú si do zrkadielka. Nemusíte kúpiť neviem aké veľké stačí také akurát.
Hombálka


Andulka sa jej spočiatku bude báť ale časom si zvykne. Niektoré na ňu nesadnú vôbec ale niektoré budú odvážne a skúsia to. Je to tiež dobré miesto na odpočinok.
Umelý papagáj:


Slúži najviac andulke, ktorá je sama a nemá partnera.
Gulička
Je to tiež dobrá hračka. Väčšinou sa s ňou hrá tak, že andulka ju zhodí zo stola a vy ju zdvihnete a tak dookola. Andulku to nesmierne baví ale niektoré ani nechápu na čo to je a boja sa jej. Treba iba odhadnúť, či je vaša andulka hraví typ, bojazlivý alebo sa skôr hraje sama so svojím partnerom. Ale i tak to je dobre skúsiť keď andulku pustíte vonku (do izby).

A rôzne iné:








Hygiena
Andulka nie je náročná na chov a kľudne to zvládne aj začiatočník.
Spodok klietky:
Na spodok klietky dávame noviny s čiernobielou tlačou, môžu byť aj farebné ale niektoré takéto výtlačky sú pre andulku jedovaté. Meníme ho 1-2x do týždňa.
Jedlo:
Najlepšie je jedlo meniť každý deň. Trošku dať ráno, poobede a večer. Alebo každý deň im dať nové, čerstvé jedlo.
Voda:
Voda sa mení každý deň!!
Hračky:
Môžete tiež čistiť hračky keď sú od prachu alebo zrkadlo je špinavé čistou vodou ho utrieť a potom do sucha.
Bidielka:
1x za týždeň vyčistime andulkám bidielka. Zoberieme servítku a horúcou vodou im vyčistíme bidielka. Môžete si ich aj vybrať vonku a kefou ich umyť. Andulka sa bude tak menej stresovať ale u mňa si andulky už zvykli. Dokonca samy uhnú keď vidia že idem so servítkou ku klietke.
Pierka:
Keď je klietka veľmi preplnená pierkami tak ju podľa potreby mokrou handrou utrieme a potom do sucha!
Strihanie pazúrikov:
Toto nechajte radšej na odborníkov ako sú veterinári. Vy nemôžete vedieť kde je cievka a môžete papagájovi odstrihnúť palec.

Na spodok klietky dávame noviny s čiernobielou tlačou, môžu byť aj farebné ale niektoré takéto výtlačky sú pre andulku jedovaté. Meníme ho 1-2x do týždňa.

Najlepšie je jedlo meniť každý deň. Trošku dať ráno, poobede a večer. Alebo každý deň im dať nové, čerstvé jedlo.

Voda sa mení každý deň!!

Môžete tiež čistiť hračky keď sú od prachu alebo zrkadlo je špinavé čistou vodou ho utrieť a potom do sucha.

1x za týždeň vyčistime andulkám bidielka. Zoberieme servítku a horúcou vodou im vyčistíme bidielka. Môžete si ich aj vybrať vonku a kefou ich umyť. Andulka sa bude tak menej stresovať ale u mňa si andulky už zvykli. Dokonca samy uhnú keď vidia že idem so servítkou ku klietke.

Keď je klietka veľmi preplnená pierkami tak ju podľa potreby mokrou handrou utrieme a potom do sucha!
Strihanie pazúrikov:
Toto nechajte radšej na odborníkov ako sú veterinári. Vy nemôžete vedieť kde je cievka a môžete papagájovi odstrihnúť palec.
Správne kŕmenie
1. Hlavnou potravou anduliek je proso.

Andulky to milujú. Je to ich denná potrava.
2. Nemôžete andulkám každý deň dávať iba proso. Ich strava má obsahovať kopu vitamínov, to znamená ovocie a zelenina.
Zelené s mrkvy je veľmi obľúbené u anduliek. Dávať to môžete tak 2-3 krát za týždeň
Jabĺčko nesmie chýbať.
Mrkva tiež nesmie chýbať. Dáte im to buď ako koliesko odkrájané, alebo nastrúhané do misky. Pred tým ju umyjeme! Dá sa s nej robiť aj výborný recept ktoré andulky proste milujú.
Jahoda, banán, rožok (iba kúsok), šalát, púpavové listy - toto všetko andulky musia mať vo svojom jedálničku. Nedávajte im to všetko do kopy, ale skúste si to potriediť.
Púpavové listy dávame obmedzene pretože andulky to nadúva, tak isto aj šalátové listy. Spestriť im to môžeme rohlíkom - ale iba kúsok.
Piškóta sa andulkám dáva obmedzene. Je to tiež ich obľúbená maškrta, ale tak isto to nadúva. 1-2 krát do týždňa.

Hruška tak isto nadúva.
Obľúbenou pochúťkou u anduliek je tiež senegalské proso ktoré kúpite v obchode po max 4 kusy. Ale opatrne, s príliš veľkým množstvom andulky priberajú.
Nie každá andulka ju má rada ale spestruje to jedálniček. žihľavu trhajte iba takú, ktorá ma ako keby pri listoch také biele kvietočky a nepŕhli. Možno, že to nie je žihľava ale hluchavka biela...hmm. Trhajte ju niekde kde nejazdia autá, kde to nie je postrekované a kde nečúrajú psy. Potrhajte to na maličké kúsky a dajte do misky, pred tým ju umyte!
Ďalšími pre život anduliek potrebnými zložkami potravy je piesok uľahčujúci trávenie, jód pre správnu funkciu štítnej žľazy a vápnik, potrebný na stavbu kostí. Všetky tieto zložky sú dostupné v ktoromkoľvek chov-produkte vo forme gritu alebo lastúrového piesku, jódových kociek a sépiových kostí (vápnik).
*****************************************************************************************************
Vaječná zmes:
Je to jednoduchý recept pre andulky. Podáva sa čerstvý, skladujeme max 3 dni
v chladničke. Pred podávaním ho necháme zohriať podľa izbovej teploty.
Potrebujeme: jedno vajíčko, mrkva, strúhanka prípadne aj zelené s mrkvy
Vajíčko uvaríte na tvrdo. Mrkvu postrúhame (aspoň polovičku) do misky. Nasypeme 3 malé lyžičky strúhanky. Pomiešame. Polku vajíčka posekáme na malé kúsky a pridáme do misky.
Zelené s mrkvy natrháme na malé kúsky a ako ozdobu pridáme do misku. Nie je to ale nutné.
Max. 1x za 2 týždne!
*****************************************************************************************************
Ako sa papagáj stane milovníkom čerstvého kŕmenia
Niektoré andulky vytrvalo odmietajú prijímať čerstvé kŕmenie. Ale i tak to nevzdávajte a ponúkajte im to každý deň. Skúste pred andulkou zjesť niekoľko kúskov s jablka a pod., možno to v nej prebudí zvedavosť. Alebo pozvite na návštevu andulku, ktorá čerstvé kŕmenie miluje a nechajte tú vašu prizerať sa, ako si hosť pochutnáva. Väčšinou ho potom rýchlo napodobní.
**************************************************************************************************
- Andulkám môžete tiež ponúknuť varený zemiak ale nesmie byť horúci.

Andulky to milujú. Je to ich denná potrava.
2. Nemôžete andulkám každý deň dávať iba proso. Ich strava má obsahovať kopu vitamínov, to znamená ovocie a zelenina.
Zelené s mrkvy je veľmi obľúbené u anduliek. Dávať to môžete tak 2-3 krát za týždeň

Mrkva tiež nesmie chýbať. Dáte im to buď ako koliesko odkrájané, alebo nastrúhané do misky. Pred tým ju umyjeme! Dá sa s nej robiť aj výborný recept ktoré andulky proste milujú.

Púpavové listy dávame obmedzene pretože andulky to nadúva, tak isto aj šalátové listy. Spestriť im to môžeme rohlíkom - ale iba kúsok.


Hruška tak isto nadúva.

Bezpečné potraviny:

- jablko,
- mrkva,
- hrášok,
- zelený šalát,
- banán,
- mandarínka,
- pomaranč,
- kivi,
- kukurica,
- karfiol,
- špenát,
- cuketa,
- cibuľa a jej zelené výhonky,
- cesnak,
- listy púpavy (u anduliek veľmi obľúbená pochúťka),
- rôzne druhy semenných tráv,
- natvrdo uvarené vajce,
- šošovica (naklíčená)...
- avokádo,
- surové zemiaky,
- olivy,
- rebarbora,
- baklažán,
- maslo,
- mlieko,
- čokoláda,
- kofeín,
- alkohol
- niektoré druhy izbových kvetov...

Ďalšími pre život anduliek potrebnými zložkami potravy je piesok uľahčujúci trávenie, jód pre správnu funkciu štítnej žľazy a vápnik, potrebný na stavbu kostí. Všetky tieto zložky sú dostupné v ktoromkoľvek chov-produkte vo forme gritu alebo lastúrového piesku, jódových kociek a sépiových kostí (vápnik).
*****************************************************************************************************
Vaječná zmes:
Je to jednoduchý recept pre andulky. Podáva sa čerstvý, skladujeme max 3 dni

Potrebujeme: jedno vajíčko, mrkva, strúhanka prípadne aj zelené s mrkvy
Zelené s mrkvy natrháme na malé kúsky a ako ozdobu pridáme do misku. Nie je to ale nutné.
Max. 1x za 2 týždne!
*****************************************************************************************************
Ako sa papagáj stane milovníkom čerstvého kŕmenia
Niektoré andulky vytrvalo odmietajú prijímať čerstvé kŕmenie. Ale i tak to nevzdávajte a ponúkajte im to každý deň. Skúste pred andulkou zjesť niekoľko kúskov s jablka a pod., možno to v nej prebudí zvedavosť. Alebo pozvite na návštevu andulku, ktorá čerstvé kŕmenie miluje a nechajte tú vašu prizerať sa, ako si hosť pochutnáva. Väčšinou ho potom rýchlo napodobní.
**************************************************************************************************
- Andulkám môžete tiež ponúknuť varený zemiak ale nesmie byť horúci.

Krotenie
Andulka sa má správne krotiť po 4 týždňoch.
Najprv andulke budeme podávať jedlo s ruky. Zoberte si nejakú maškrtu ktorú andulka má rada a na konci druhého bidielka čakajte, kým si andulka proso nezoberie. Môže to trvať aj hodiny ale nevzdávajte to, buďte trpezlivý. Andulka bude zvedavá a nakoniec si proso zoberie.
Existujú dve spôsoby ako andulku skrotiť:
1. spôsob je ten, že ak Vám andulka už papá s ruky, vyberte jej kŕmítko, nech vyhladne a ruku s prosom od andulky vzdialujte tak, aby andulka ku nej nemala dosah. Potom bude andulka hladná a skočí na vašu ruku. Môžete to skúšať každý deň až kým si vaša andulka na ruku nezvykne. Môžete to potom skúšať aj keď je kŕmítko s prosom v klietke. Ale ja si osobne myslím, že tento postup nie je veľmi dobrý. Možno keď trošku necháte kŕmítko vonku tak dobre, ale takéto nútené hladovky podľa mňa je ako týranie. Ale niekedy to funguje a nemáte na výber iba to takto skúsiť. Ja som s Kikom mala problém, pretože nechcel sa skrotiť normálnym spôsobom, tak som skúsila tento. Na chvíľku som vybrala kŕmitka a nakoniec mi Kiko na ruku skočil. Robila som to každý deň a teraz je už na mňa zvyknutý a takmer vôbec sa nebojí. Ani mimo klietky.
2. spôsob je taký, že keď Vám už andulka papá s ruky skúste jej pod nôžky strčiť prst. Vlastne pod bruško ho podsunúť, aby vám vyskočila na váš prst. Andulka sa možno odtiahne alebo skočí na druhé bidielko. Skúšajte to každý deň a keď vám andulka skočí na prst, opakujte to a môžete ju takto pomaličky vyťahovať s klietky. Skúste to aj mimo klietky a keď vám aj tam andulka skočí na prst tak vám už naplno dôveruje.
Poniektoré andulky, hlavne kupované v obchodoch z veľkých voliér a hlavne staršie ako pol roka si na ľudskú
spoločnosť zvykajú o dosť pomalšie a ťažšie. Ale nikdy netreba zúfať. Stačí trpezlivosť a láska. Činnosti okolo klietky (upratovanie, výmena krmiva, ponúkanie jedla andulke) robte približne v rovnakom čase. Andulka si na to zvykne, prestane sa plašiť a bude vám dôverovať.

Existujú dve spôsoby ako andulku skrotiť:


Poniektoré andulky, hlavne kupované v obchodoch z veľkých voliér a hlavne staršie ako pol roka si na ľudskú

Prvý let
Keď máte andulku ochočenú, je načase ju vypustiť vonku. Väčšinou do tej
miestnosti, kde andulku máte. Najlepšie je detská izba. Najprv ju musíte nechať pár dní v izbe aby si zvykla na prostredie. Potom jej skúste pod nôžky podstrčiť prst a tak ju vybrať s klietky. Keď to nefunguje, tak je aj taký spôsob, že andulku chytíte do ruky a vytiahnete vonku. Ale pri tomto spôsobe u nej môžete stratiť dôveru a celé ochočovanie bolo zbytočné. Môj spôsob je taký, že andulku s rukou jemne naženiete na spodok klietky a keď si stupne na noviny rýchlo dať preč vrchnú časť klietky aby zostal iba ten spodok kde andulka je. Na začiatku to bude možno ťažké ju tam dostať ale buďte trpezlivý. Nekričte na andulku a rukou v klietke nehýbte veľmi rýchlo pretože andulku rozplašíte. Keď už je vonku tak sa na začiatku rozletí po celej izbe a bude možno narážať do dverí, skrine alebo sa bezhlavo zachytí o najbližší plagát. Nechajte ju tak.
Andulka potom pristane na najbližšom mieste, možno aj na dlážke. Nechajte ju tak nech sa poobzerá kde to vlastne je. Po čase si nájde miesto kde vzlietne a tam bude možno aj celú hodinu a bude sa obzerať dookola. Po čase sa ukľudní. Vtedy ku nej poďte a prihovárajte sa jej. Skúste jej ponúknuť prst, či na neho nevyskočí. Keď nie nechajte to tak. Skúste jej ponúknuť proso alebo nejakú maškrtu ktorú Vaša andulka miluje. Keď si zoberie tak sa s ňou skúste pomaličky hrať, či nepríde za prosom atď. rozprávajte sa s ňou a chváľte ju aká je pekná, že je to najkrajšia andulka na svete. Andulky majú radi keď sa im lichotí, ukľudňuje ich to. Keď už ju chcete dať dnuka, nepoužívajte násilie. Skúste dať klietku ku andulke, priložiť ku nej dvierka či nepôjde dnu. Keď nie, tak jej dajte prst a pomaličky ju dávajte do klietky. Keď ani to nepomohlo, skúste ju dobrotou naviesť, možno príde za Vami. Keď ani toto nepomohlo, tak počkajte keď sa zotmie, vtedy sú andulky tiché a kľudné. Vtedy ju chyťte do ruky a dajte ju pomaly do klietky. Nemusíte sa báť že andulka stratí vašu dôveru
.
Pred tým ako pustíte andulku vonku
- zavrite okná
- odstráňte všetky rastliny
- zatiahnite žalúzie (andulka nevie že to je okno a pri náraze si môže ublížiť)
- odstráňte všetky možné zdroje nebezpečia (nožíky a pod.)
- Zavrite skrine a šuflíky (andulka môže pri lete naraziť do otvorených dverí a zapadnúť za skriňu

Toto som odkopírovala pretože na spamäť ich neviem :D.
Škodlivé - menej vhodné, prípadne nevhodné rastliny:
Z nudy môže inteligentná a spoločenská andulka ochorieť. Hlavne vták chovaný osamote potrebuje stály kontakt s človekom, teda "náhradným partnerom". Andulka je odkázaná na to, že s ňou hovoríte, hrajete sa s ňou a venujete jej dostatočnú pozornosť. Ale i v prípade, že chováte papagájov viac, môžete výdatným záujmom o nich dosiahnuť toho, že k vám získajú dôveru.
V hravej nálade?
Andulke však nemusíte poskytovať zábavu neustále. Podstatnú časť dennej doby andulka zaberie čistením o svoje perie. A najviac medzi všetkými aktivitami andulka potrebuje aj fázu odpočinku a kľudu. Niekedy si papagáj na chvíľku odpočinie, niekedy stojí v kľudnej polohe s jednou nohou zasunutou do peria na brušku a si iba pre seba čviriká. Pokiaľ ale nadľahčuje obe krídla, ako náhle sa ku nej priblížite , ozve sa zvonček alebo našuchorí perie a pozoruje plná očakávania, potom je práve najlepší okamih pre hru. Aktivita musí vždy ísť od ľudského partnera a papagáj na vás bude väčšinou s nadšením pozorovať.
Zábavné hry
Chcete podporiť váš vzájomný vzťah a dôveru andulky, snažte s ňou tráviť toľko času, ako je to len možné. Andulka sa veľmi rada nechá zviesť ku hre.
1.: Pristála andulka práve na vašom stole, pridržte pred ňou napríklad guľôčku z papiera a pomaly s ňou pohybujte smerom od papagája. Čoskoro na pustí do prenasledovania a bude sa snažiť do hračky strčiť zobákom. Všetko guľaté andulky vizíva k tomu, aby to podstrčili zobákom a nadšene pozerali ako guľôčka padá dole zo stola. Predmet stačí iba zdvihnúť a hra začína odznova.
2.: Pekne spoločne pohráť si môžete s malou plastovou guľôčkou. Položte ho pred andulku napríklad na stôl. Rýchlo príde na to že sa táto vecička dá uchopiť zobákom a ľahko odhodí
. Guľôčku dokotúľajte späť ku andulke a nechajte ju ho hodiť znovu.
3.: Maľujte spoločne. Nechajte andulku prizerať sa, ako kreslíte na papier farebnými pastelkami. To ju natoľko fascinuje, že sa často pokúsi farebné škvrny pusinkovať zobáčikom. A keď ju necháte hrať sa s pastelkou, možno že sa jej samotnej podarí nakresliť na papier pár čiar. Používajte iba nejedovaté farby napríklad grafit.
4.: Pošlete andulku za hľadaním potravy. Schovajte nejakú dobrotu, napríklad proso, do papierovej krabičky a viečko trošku podstrihnite aby mal papagáj kde začať. Bude sa usilovne snažiť tento "oriešok" rozlúsknuť. Bude to hlavne zábavné nielen pre neho ale i pre vás.
5.: Vyzvete andulku k tancu. Znie to síce trošku bláznivo, ale budete prekvapení, ako zábavné to pre vás oboch bude. Vyhľadajte v rádiu tanečnú hudbu. Tíško sa k hudbe pospevujte a pohybujte sa do rytmu. Uvidíte že po pár minútach pozorovania sa bude jemne do rytmu pohybovať aj vaša andulka.
6.: Čítajte spoločne s andulkou noviny. Šuštite listami, aby ste získali jej pozornosť. Na pol utrhnite kúsok papiera aby mohol papagáj zobákom prácu dorobiť.
7.: Postavte spoločne s andulkou veže s pivních tácok. Andulka ich môže ozobávať a vaše stavateľské dielo strhnúť.
8.: Nasypte na tanier niekoľko syrových cestovín. Andulka ich bude skúmať zobáčikom a presúvať na tanier zo strany na stranu. Bude nadšená zo zvuku. ktoré sa pri tom ozývajú. Cestoviny môže kľudne okusovať alebo v zobáčiku odniesť preč
Pokiaľ andulka žije vo svetlej a dobre vetranej miestnosti so stálou teplotou, jej potrava je pestrá a má možnosť veľa lietať, šplhať, brúsiť si zobák a hrať sa, sú splnené ideálne podmienky pre ich trvalé zdravie. Príčinou najčastejšie choré andulky sú skôr príčinou chovateľa.
Prvé príznaky:
Chorá andulka väčšinou sedí našuchorená v takmer vodorovnej polohe a s ľahko spusteným chvostom na svojom obľúbenom alebo spiacom mieste. Zobák ma zaborený do peria na chrbte, oči s polky zavreté a stojí na obidvoch, nie na jednej ako je pri zdravom spánku. Vyhýba sa kontaktu a prijíma iba minimum potravy.
Prvá pomoc:- Papagája premiestnite do samostatnej klietky, postarajte sa, aby mal teplo, kľud a starostlivo ho pozorujte.
- Iba v prípade, že sa neobjaví kŕče alebo ochrnutie (prejavujú sa tím, papagáj ťahá jednu nohu za sebou alebo mu bezvládne visí krídlo), môžete papagája ošetrovať pomocou infračerveného svetla. Infračervené lúče postupujú pod kožu, podporujú krvný obeh a látkovú výmenu, a tím napomáhajú búraním škodlivín v tele a aktivujú vlastnú obranyschopnosť tela.
Spráne tepelné ošetrenie
Žiarič infračerveného svetla (150 až 200 wattu) postavte do vzdialenosti asi 40 cm od klietky a nastavte tak, aby bola ožiarená iba polka klietky. Papagáj sa tak môže lúčom vyhnúť, keď mu je príliš teplo alebo sú mu nepríjemné.
- Vyskúšajte teplotu. V blízkostí klietky by teplota nemala presiahnuť 35 stupňov. Keď je potreba, teplotu opravte zmenou vzdialenosti žiariča od klietky.
- V blízkosti klietky umiestnite misu s vyparujúcou sa vodou, ktorá sa postará o dostatočnú vlhkosť vzduchu.
- behom ožiarovania ponúknite papagájovi k pitiu slávny čierny čaj.
- Ožiarovanie môže trvať niekoľko hodín. Než ju však ukončíte, mali by ste žiarič postaviť ďalej od klietky. aby sa teplota znižovala postupne behom asi 2 hodin.
Poznámka: Pokiaľ ožiarovanie behom niekoľko hodín neprinesie žiadne zlepšenie, potom s andulkou navštívte zverolekára.
Domáca lekáreň pre andulky. Pre poskytnutie prvej pomoci a prípadné rýchle ochorenie andulky je dobré mať v domácej lekárne niektoré prípravky. V obchode s chovateľskými potrebami môžete kúpiť špeciálnu zmes zrna vhodnú pre pelichajúcich papagájov. Semena sú obohatené o vitamíny, ktoré andulku posilňujú a podporujú rast peria. V lekárni môžete kúpiť niektoré prostriedky vhodné k poskytnutiu prvej pomoci alebo k ošetreniu menších poranení:
- Parafínový olej ktorým sa s pomocou vatovej tyčinky potierajú miesta napadnuté vápenkou
Pozor: Starostlivo sa vyhnite očiam aj nosným otvorom.
- Nasivin pomáha proti nádche. nakvapkajte ho na nosné otvory andulky
- Vitamínové prípravky: napríklad Vitacombex či Trixie vitamínové kvapky . Tieto prípravky používajte podľa pokynov na obale, vždy vo veľmi malom množstve
- Pri nachladnutí s dýchacími problémami sa hodí Transpulmin alebo tigria masť. Malé množstvo rozpuste v horkej vode a nádobu postavte do blízkosti kliekty. Zároveň papagája ožiarujte infračerveným svetlom.
- Očné kvapky k ošetreniu zalepených očí, k čisteniu rán a kloaky.
Pozor: Očné kvapky nesmú obsahovať kortison ani antibiotika. Nepoužívajte harmančekový čaj!
- Chlorid železitý v podobe prášku tíšiaceho krvácania.
Príznaky: Papagáj sa pazúrmi zachytáva napríklad o záclony. Príliš dlhá horná časť zobáku mu neumožňuje prijímať potravu.Možná príčina: Zmeny v látkovej premene, často spôsobené starobou. Ošetrenie: Nevyhnutné ošetrenie pazúrov a zobáka nechajte urobiť zverolekárom. Preto že pri skracovaní zobáka môže dôjsť k poraneniu krvných ciev.
Problémy s okružkovanou nohou.
Príznaky: Noha je napuchnutáMožná príčina: Papagáj sa zachytil krúžkom a okusovaním sa snaží vyslobodiť. Krúžok môže pri silnom opuchu narušovať krvní obeh.Ošetreni: Urobí iba zverolekár.
Príznaky: Papagáj pôsobí omámene, potáca sa, chveje sa alebo padá z bidielka, má kŕče alebo ochrnuté končatiny, slziace oči alebo očné viečka má zaliate lepkavým sekrétom, neprirodzene drží hlavu (v strmom záklone či úklone do strany).Možná príčina: Náraz pri lete. Čo môžete urobiť: Papagája položte na pravý bok do krabice vystlaté mäkkým papierom. Do veka krabice urobte dostatok vzduchových otvorov a zavrite. Pokiaľ sa behom niekoľko minút nezotaví, odneste papagája ku zverolekárovi.
Ornitóza
Najprv bola nazývaná ako vtáčia choroba alebo psitakóza, pretože bola ako prvá objavená u papagájov. Dneska vieme, že sa touto chorobou môžu nakaziť aj spevavý vtáci alebo holuby. Pretože je táto choroba prenosná i na človeka a v posledných desaťročiach mala u ľudí a zvierat smrteľný priebeh, bola zavedené prísne opatrenia k jej odstráneniu.
Príznaky: Apartie, ospalosť, nechuť k jedlu, veľmi riedky trus, nádcha, dýchacie problémy, zápal spojiviek s hlienovitým výtokom na spodných viečkach, návaly trasu.
Čo môžete urobiť: spozorujete vyššie popísané príznaky, papagája okamžite izolujte a do 10 hodiny odneste ku zverolekárovi. Iba takto je šanca na jej prežitie.
Dôležité: Pri nákaze sa ornitóza u človeka prejavuje podobne ako chrípka s vysokými horúčkami alebo ľahký zápal pľúc. Lekára rozhodne upozornite, že chováte papagáje.



Aj andulka potrebuje mať v noci kľud. Keď si andulku kúpite, na začiatku je dobre pri nich nechať zapálené malé svetielko, pre prípad keby sa rozplašili. Keď už ich máte dlhšie tak malé svetielko nie je treba. Na noc ich zakryte nejakou handrou, dekou, ale aby mali dostatok kyslíku. Andulke nie je príjemné keď je v noci hluk.
A preto skúste stíšiť televízor prípadne rádio, nekričte a skúste sa okolo nich pohybovať čo najtichšie a najmenej. Keď sa andulka náhodou splaší, odkryte rýchlo deku a zapáľte svetlo. Andulky by sa mali časom upokojiť. Ja som to kedysi robila tak, že som strčila ruku do klietky. Oni spozorneli a prestali sa plašiť. Na noc im vyvetrajte miestnosť aby mali čerstvý vzduch. Kým odídete z miestnosti, uistite sa, že papagáj je na svojom spiacom mieste. Keby po tme hľadal svoje miestečko, mohol by začať divoko lietať v klietke.







NEHADŽTE PO NEJ HANDRU ANI PODOBNÉ ČI INÉ VECI!!!!!!!


Pred tým ako pustíte andulku vonku

- zavrite okná
- odstráňte všetky rastliny
- zatiahnite žalúzie (andulka nevie že to je okno a pri náraze si môže ublížiť)
- odstráňte všetky možné zdroje nebezpečia (nožíky a pod.)
- Zavrite skrine a šuflíky (andulka môže pri lete naraziť do otvorených dverí a zapadnúť za skriňu
Jedovaté rastliny

Toto som odkopírovala pretože na spamäť ich neviem :D.
Jedovaté rastliny:
- Tis
- Agát
- Amaryllis - nesprávny názov pro Hviezdu (Hippeastrum)
- Anjelské zvončeky (Durman)
- Azalka
- Bolehlav
- Balzámová hruška (tropická popínavá rastlina s oranžovými plodmi)
- Broskyňa (listy, kôstka, kôra)
- Brečtan
- Caladium bicolor - izbová rastlina s ozdobnými listami
- Javor
- Dyfenbachia (izbová rastlina so žlto zelenými dužinatými širokými listami)
- Dub
- Figovník
- Fazuľa
- Filodendron
- Hortenzia
- Huby
- Hrachor vonný
- Hruška (semená, listy, kôra)
- Hyacint
- Jablko (semená, listy, kôra)
- Jalovec
- Jasmín
- Kala (okrasná kvetina s veľkými bielymi kalychovými kvetmi)
- Konope
- Kosatec
- Lantana (tropický ker)
- Krokus
- Imelo
- Lilok (všetky druhy)
- Ľalia
- Lobelka
- Lopúch
- Orgován - korene, listy, stopky, kôra
- Blen
- Zimolez
- Bršlen
- Cesmína
- Cykas
- Durman
- Euphorbia (Trnová koruna)
- Jírovec (gaštan konský)
- Kozlík lekársky
- Lýkovec
- Merlík biely -burina
- Mirabilis
- Mliečnik - na žlto kvitnúci kvet (burina) vylučujúci mlieko
- Náprstník
- Narcis
- Oleander
- Prilbica (Aconitum Plicatum)
- Rhododendron
- Pivonka
- Plamienok (Klematis)
- Potos
- Prvosienka
- Iskerník (Ranunculus flammula)
- Pavinič trojlaločný (Psie víno)
- Pteridium - pokojové kapradiny
- Paradajka - stopky a list
- Rebarbora - list
- Rozpuk
- Ľuľkovec zlomocný
- Rešetliak prečisťujúci, krušina - bobuľovité kríky rastúce v lese
- Samorastlík
- Snežienka
- Starček
- Stračka (Delphinium)
- Strelicia - lusky a kvety
- Pupenec roľný, popínavá rastlina - semená
- Šalvia
- Škumpa jedovatá
- Šťaveľ
- Šlivka- list, kôstka, kôra
- Tabák
- Tis
- Tulipán
- Vachta trojlistá
- Vianočná hviezda (ruža)
- Vavrín
- Vika
- Višňa - kôstky, listy a kôra
- Vlčí hríb (Lupinus)
- Vlčí mak
- Wistária
- Zederach hladký (Melia azedarach)
- Zigadenus - ľaliovitá rastlina rastúca v USA
- Zimostráz
Škodlivé - menej vhodné, prípadne nevhodné rastliny:
- konáre smutnej vŕby,
- červená baza,
- čierna ruža,
- muškáty,
- všetky ovocné stromy (konáre z nich),
- konáre z čiernej bazy,
- hloch jednosemenný (je potrebné odstrániť z konárov ostne, aby sa andulky neporanili),
- jarabina,
- konáre z borovice,
- orgován
POZOR!!! Tento zoznam nie je kompletný. Ak si nie ste stoprocentne istí, že vaša rastlina nie je jedovatá, radšej ju odstráňte z dosahu vášho papagája.
Hry s andulkou

V hravej nálade?

Zábavné hry
Chcete podporiť váš vzájomný vzťah a dôveru andulky, snažte s ňou tráviť toľko času, ako je to len možné. Andulka sa veľmi rada nechá zviesť ku hre.


. Guľôčku dokotúľajte späť ku andulke a nechajte ju ho hodiť znovu.


5.: Vyzvete andulku k tancu. Znie to síce trošku bláznivo, ale budete prekvapení, ako zábavné to pre vás oboch bude. Vyhľadajte v rádiu tanečnú hudbu. Tíško sa k hudbe pospevujte a pohybujte sa do rytmu. Uvidíte že po pár minútach pozorovania sa bude jemne do rytmu pohybovať aj vaša andulka.


8.: Nasypte na tanier niekoľko syrových cestovín. Andulka ich bude skúmať zobáčikom a presúvať na tanier zo strany na stranu. Bude nadšená zo zvuku. ktoré sa pri tom ozývajú. Cestoviny môže kľudne okusovať alebo v zobáčiku odniesť preč
Andulka je chorá


Chorá andulka väčšinou sedí našuchorená v takmer vodorovnej polohe a s ľahko spusteným chvostom na svojom obľúbenom alebo spiacom mieste. Zobák ma zaborený do peria na chrbte, oči s polky zavreté a stojí na obidvoch, nie na jednej ako je pri zdravom spánku. Vyhýba sa kontaktu a prijíma iba minimum potravy.
Prvá pomoc:- Papagája premiestnite do samostatnej klietky, postarajte sa, aby mal teplo, kľud a starostlivo ho pozorujte.
- Iba v prípade, že sa neobjaví kŕče alebo ochrnutie (prejavujú sa tím, papagáj ťahá jednu nohu za sebou alebo mu bezvládne visí krídlo), môžete papagája ošetrovať pomocou infračerveného svetla. Infračervené lúče postupujú pod kožu, podporujú krvný obeh a látkovú výmenu, a tím napomáhajú búraním škodlivín v tele a aktivujú vlastnú obranyschopnosť tela.
Spráne tepelné ošetrenie
Žiarič infračerveného svetla (150 až 200 wattu) postavte do vzdialenosti asi 40 cm od klietky a nastavte tak, aby bola ožiarená iba polka klietky. Papagáj sa tak môže lúčom vyhnúť, keď mu je príliš teplo alebo sú mu nepríjemné.

- V blízkosti klietky umiestnite misu s vyparujúcou sa vodou, ktorá sa postará o dostatočnú vlhkosť vzduchu.
- behom ožiarovania ponúknite papagájovi k pitiu slávny čierny čaj.
- Ožiarovanie môže trvať niekoľko hodín. Než ju však ukončíte, mali by ste žiarič postaviť ďalej od klietky. aby sa teplota znižovala postupne behom asi 2 hodin.
Poznámka: Pokiaľ ožiarovanie behom niekoľko hodín neprinesie žiadne zlepšenie, potom s andulkou navštívte zverolekára.

- Parafínový olej ktorým sa s pomocou vatovej tyčinky potierajú miesta napadnuté vápenkou
Pozor: Starostlivo sa vyhnite očiam aj nosným otvorom.
- Nasivin pomáha proti nádche. nakvapkajte ho na nosné otvory andulky
- Vitamínové prípravky: napríklad Vitacombex či Trixie vitamínové kvapky . Tieto prípravky používajte podľa pokynov na obale, vždy vo veľmi malom množstve
- Pri nachladnutí s dýchacími problémami sa hodí Transpulmin alebo tigria masť. Malé množstvo rozpuste v horkej vode a nádobu postavte do blízkosti kliekty. Zároveň papagája ožiarujte infračerveným svetlom.
- Očné kvapky k ošetreniu zalepených očí, k čisteniu rán a kloaky.
Pozor: Očné kvapky nesmú obsahovať kortison ani antibiotika. Nepoužívajte harmančekový čaj!
- Chlorid železitý v podobe prášku tíšiaceho krvácania.
Ochorenie a naliehavé prípady
S nasledujúcimi chorobami a naliehavými prípadmi sa u anduliek stretnete najčastejšie.
Krvácajúce rany
Možné príčiny: Poranenie o ostrý predmet, iné domáce zvieratá, žiarlivé súbojeČo môžete urobiť: Krvácajúce rany ihneď ošetrite, pretože andulka ma málo krvi a môže veľmi rýchlo vykrvácať. Chlorid železitý kúpení v lekárne nasypte na papierový kapesník, priložte na ranu a najmenej 60 sekúnd pridržte. Vtáka potom umiestnite do samostatnej klietky a zaistite mu kľud. Hlbšie rany nechajte i po zastavení krvácania ošetriť zverolekárom.
Hnačka
Príznaky: Kašovitý alebo úplne tekutý trus.
Možné príčiny: Pokiaľ vták robí inak zdravý dojem, môže byť príčina neškodná, napríklad veľmi studená voda na kúpanie, zle kŕmenie, zľaknutie alebo smútok so samoty.
Čo môžete urobiť: Položte vtákovi aktívne alebo živočíšne uhlie buď vo forme prášku, ktorý nasypete do zrna, alebo - ešte efektívnejšie - mu ho nakvapkajte zmiešané s trochou vody pipetou priamo do zobáka. Namiesto pitia podávajte papagájovi slabý čierny čaj. Pokiaľ hnačka je stále, vynechávajte čerstvé kŕmenie a miesto toho mu dávajte do čaju vitamínové kvapky. K okusovaniu môžete papagájovy ponúknuť suchare alebo suchý biely chlieb. Zaistite papagájovi stálu okolitú teplotu. Pozor: poplašným znamením nie je iba trus riedky, ale naviac páchnucí, napenený alebo divnej zafarbený. V takom prípade neváhajte navštíviť zverolekára.
Zápcha
Príznaky: Papagáj s námahou tlačí, chvostom kýva do strany, ale nedarí sa mu vylúčiť žiadny trus.Poznámka: Pokiaľ samička vylučuje menej často ako väčšinou, zato však väčšie a niekedy o niečo mäkšie porcie, potom sa pripravuje sa znášanie vajíčka. Samičky v období znášania vajec a sedení na nich vylučujú trus menej často a po väčších množstvách, aby nemuseli znášku opúšťať príliš často.Možné príčiny: Kloaka je zalepená, vnútorné zranenie.
Čo môžete urobiť: Vezmite papagája do ruky a kloaku očistite vlažnou vodou. Pokiaľ kloaka není zalepená, nakvapkajte andulke na jazyk dve kvapky parafínového alebo olivového oleja a na 24 hodín odstráňte kŕmenie aj vtáčí piesok. Papagájovi poskytnite iba vodu.Pozor: U samičky by sa mohlo jednať o zadržané vajce, ktoré samička nemôže zniesť, v takom prípade je oblasť kloaky mierne vypuklá. Samičku ožiarujte infračerveným svetlom. Pokiaľ sa samičke nepodarí zniesť vajíčko do dvoch hodín, ihneď s ňou choďte ku zverolekárovi.
Časté kýchanie
S nasledujúcimi chorobami a naliehavými prípadmi sa u anduliek stretnete najčastejšie.
Krvácajúce rany
Možné príčiny: Poranenie o ostrý predmet, iné domáce zvieratá, žiarlivé súbojeČo môžete urobiť: Krvácajúce rany ihneď ošetrite, pretože andulka ma málo krvi a môže veľmi rýchlo vykrvácať. Chlorid železitý kúpení v lekárne nasypte na papierový kapesník, priložte na ranu a najmenej 60 sekúnd pridržte. Vtáka potom umiestnite do samostatnej klietky a zaistite mu kľud. Hlbšie rany nechajte i po zastavení krvácania ošetriť zverolekárom.

Príznaky: Kašovitý alebo úplne tekutý trus.
Možné príčiny: Pokiaľ vták robí inak zdravý dojem, môže byť príčina neškodná, napríklad veľmi studená voda na kúpanie, zle kŕmenie, zľaknutie alebo smútok so samoty.
Čo môžete urobiť: Položte vtákovi aktívne alebo živočíšne uhlie buď vo forme prášku, ktorý nasypete do zrna, alebo - ešte efektívnejšie - mu ho nakvapkajte zmiešané s trochou vody pipetou priamo do zobáka. Namiesto pitia podávajte papagájovi slabý čierny čaj. Pokiaľ hnačka je stále, vynechávajte čerstvé kŕmenie a miesto toho mu dávajte do čaju vitamínové kvapky. K okusovaniu môžete papagájovy ponúknuť suchare alebo suchý biely chlieb. Zaistite papagájovi stálu okolitú teplotu. Pozor: poplašným znamením nie je iba trus riedky, ale naviac páchnucí, napenený alebo divnej zafarbený. V takom prípade neváhajte navštíviť zverolekára.
Zápcha
Príznaky: Papagáj s námahou tlačí, chvostom kýva do strany, ale nedarí sa mu vylúčiť žiadny trus.Poznámka: Pokiaľ samička vylučuje menej často ako väčšinou, zato však väčšie a niekedy o niečo mäkšie porcie, potom sa pripravuje sa znášanie vajíčka. Samičky v období znášania vajec a sedení na nich vylučujú trus menej často a po väčších množstvách, aby nemuseli znášku opúšťať príliš často.Možné príčiny: Kloaka je zalepená, vnútorné zranenie.
Čo môžete urobiť: Vezmite papagája do ruky a kloaku očistite vlažnou vodou. Pokiaľ kloaka není zalepená, nakvapkajte andulke na jazyk dve kvapky parafínového alebo olivového oleja a na 24 hodín odstráňte kŕmenie aj vtáčí piesok. Papagájovi poskytnite iba vodu.Pozor: U samičky by sa mohlo jednať o zadržané vajce, ktoré samička nemôže zniesť, v takom prípade je oblasť kloaky mierne vypuklá. Samičku ožiarujte infračerveným svetlom. Pokiaľ sa samičke nepodarí zniesť vajíčko do dvoch hodín, ihneď s ňou choďte ku zverolekárovi.
Časté kýchanie
Možná príčina: Papagáj kýcha, aby si uvoľnil nosné otvory. Kýchanie môže byť vyvolané tiež teplotnými výkyvmi a príliš suchým vzduchom.Čo môžete urobiť: zaistite dostatočnú vlhkosť vzduchu a stálu teplotu, Pokiaľ andulke s nosa na viac vyteká sekrét, naneste na nosné otvory niekoľko kvapiek Nasivinu (kúpite v lekárne) a papagája ošetrujte infračerveným svetlom.Pozor: Pokiaľ sa nenastane žiadne zlepšenie a na viac sa objavia namáhavé alebo pískavé zvuky pri dýchaní, ihneď navštívte zverolekára.
Paraziti
Príznaky: Papagáj si nepokojne preberá perie, stále sa škrabe.Možná príčina: Paraziti. Červené roztoče napádajú papagáje predovšetkým v noci sa cicajú ich krv. Roztoče knemidokoptes poškodzujú zobák, očné viečka a nozdry. Príznakom sú belavé alebo svetlo šedé vrstvičky.
Všenky sa živia čiastočkami kože a peria.Ošetrenie: Zverolekár musí zistiť, o ktorý druh parazitov ide, a predpíše vám prostriedok na ich vyhubenie. V prípade nutnosti vám tiež vysvetli nezbytné dezinfekčné opatrenia
Príliš dlhé pazúry, príliš dlhý zobák
Paraziti
Príznaky: Papagáj si nepokojne preberá perie, stále sa škrabe.Možná príčina: Paraziti. Červené roztoče napádajú papagáje predovšetkým v noci sa cicajú ich krv. Roztoče knemidokoptes poškodzujú zobák, očné viečka a nozdry. Príznakom sú belavé alebo svetlo šedé vrstvičky.
Všenky sa živia čiastočkami kože a peria.Ošetrenie: Zverolekár musí zistiť, o ktorý druh parazitov ide, a predpíše vám prostriedok na ich vyhubenie. V prípade nutnosti vám tiež vysvetli nezbytné dezinfekčné opatrenia

Príznaky: Papagáj sa pazúrmi zachytáva napríklad o záclony. Príliš dlhá horná časť zobáku mu neumožňuje prijímať potravu.Možná príčina: Zmeny v látkovej premene, často spôsobené starobou. Ošetrenie: Nevyhnutné ošetrenie pazúrov a zobáka nechajte urobiť zverolekárom. Preto že pri skracovaní zobáka môže dôjsť k poraneniu krvných ciev.
Problémy s okružkovanou nohou.
Príznaky: Noha je napuchnutáMožná príčina: Papagáj sa zachytil krúžkom a okusovaním sa snaží vyslobodiť. Krúžok môže pri silnom opuchu narušovať krvní obeh.Ošetreni: Urobí iba zverolekár.
Otras mozgu.
Príznaky: Papagáj pôsobí omámene, potáca sa, chveje sa alebo padá z bidielka, má kŕče alebo ochrnuté končatiny, slziace oči alebo očné viečka má zaliate lepkavým sekrétom, neprirodzene drží hlavu (v strmom záklone či úklone do strany).Možná príčina: Náraz pri lete. Čo môžete urobiť: Papagája položte na pravý bok do krabice vystlaté mäkkým papierom. Do veka krabice urobte dostatok vzduchových otvorov a zavrite. Pokiaľ sa behom niekoľko minút nezotaví, odneste papagája ku zverolekárovi.
Ornitóza
Najprv bola nazývaná ako vtáčia choroba alebo psitakóza, pretože bola ako prvá objavená u papagájov. Dneska vieme, že sa touto chorobou môžu nakaziť aj spevavý vtáci alebo holuby. Pretože je táto choroba prenosná i na človeka a v posledných desaťročiach mala u ľudí a zvierat smrteľný priebeh, bola zavedené prísne opatrenia k jej odstráneniu.
Príznaky: Apartie, ospalosť, nechuť k jedlu, veľmi riedky trus, nádcha, dýchacie problémy, zápal spojiviek s hlienovitým výtokom na spodných viečkach, návaly trasu.
Čo môžete urobiť: spozorujete vyššie popísané príznaky, papagája okamžite izolujte a do 10 hodiny odneste ku zverolekárovi. Iba takto je šanca na jej prežitie.
Dôležité: Pri nákaze sa ornitóza u človeka prejavuje podobne ako chrípka s vysokými horúčkami alebo ľahký zápal pľúc. Lekára rozhodne upozornite, že chováte papagáje.
S andulkou ku zverolekárovi



Nočný kľud


Čo sa andulke páči, a čo nie....

Andulky a iné zvieratá
Mačky
Samozrejme nie sú vhodne ku andulkám, ani ku iným
papagájom. Majú lovecký pud a keď náhodou necháte andulku v miestnosti spolu s mačkou, môže ju priam usmrtiť. Aj keď je mačka veľmi dobrá a ku Vám aj milá, jej lovecký pud proste neodstránite. Vták sa môže pri jej blízkosti rozplašiť. Stačí jeden hmat a je po ňom. Nikdy nepúšťajte vašu andulku ani iného papagája vonku s klietky, keď je na blízku mačka!!!
Samozrejme nie sú vhodne ku andulkám, ani ku iným

Psy 
Pes nie je až tak nebezpečný. Môžete mu dať najavo, že je to člen rodiny, a že sa mu nemôže ublížiť. Sú to inteligentné zvieratá a pri trochu trpezlivosti to pes aj pochopí. Ale na začiatok psa nedávajte do blízkosti anduliek. Zabezpečte, aby sa pes andulkám vyhol, keď ich prinesiete domov. Až keď je andulka zabydlená, vtedy ich môžete spolu zoznamovať. Keď pes na ňu skočí , potrestajte ho.

Pes nie je až tak nebezpečný. Môžete mu dať najavo, že je to člen rodiny, a že sa mu nemôže ublížiť. Sú to inteligentné zvieratá a pri trochu trpezlivosti to pes aj pochopí. Ale na začiatok psa nedávajte do blízkosti anduliek. Zabezpečte, aby sa pes andulkám vyhol, keď ich prinesiete domov. Až keď je andulka zabydlená, vtedy ich môžete spolu zoznamovať. Keď pes na ňu skočí , potrestajte ho.
Hlodavce

Hlodavce ako je napríklad zajac alebo morča či škrečok, nie sú pre andulku až tak nebezpečné. Dokonca niekedy sa andulka odváži, a začne mu prečisťovať srsť. Môžu byť z nich veľký "priatelia". Ale prvé dni doma ich spolu nedávajte do kopy.
Iný papagáj

Andulky sú spoločenské papagáje s mierumilovnou povahou. Chovať ich môžete spoločne aj s inými druhmi papagájov.
Opice a plazy
Sú pre andulku nemysliteľné. Opice vo voľnej prírode malé vtáky a stavovce chytajú a jedia. Pre zvieratá, ktoré
tak šikovne šplhajú a skáču by bolo veľmi ľahké andulku chytiť. U plazov záleží na veľkosti. Malý jašter je neškodný, had alebo dokonca krokodíl by znamenali pre papagája istú smrť.

Kresby




Stavba tela andulky
- obrázky sú s google....



Pokiaľ kúpite andulku od chovateľa, bude správne pravdepodobné mať na nôžke krúžok, ktorý sa nedá dať dole. Na ňom je vyznačené jednak miesto výskytu, potom rok narodenia a číslo, ktoré bolo andulke priradené. Je to vlastne jej meno. Pokiaľ by vám utiekla a stratila sa, môžete podľa tohto čísla na krúžku spoznať, že je vaším majetkom. Chovateľ andulky krúžkuje asi 5. a 8. dňom života. Krúžok by mal mať obrúsené rany a ptáka nijak nezaťažovať. Krúžkovať mladé andulky môže každý, nie len
člen klubu chovateľov. I tak je krúžok aspoň čiastočnou zárukou, že andulka pochádza zo schváleného a veterinára kontrolovaného chovu. Krúžok by ste mali často kontrolovať, pretože môže byť príčinou rôznych nešťastí. Pokiaľ sa oň papagáj niekedy zachytí, môže sa pri zúfalým pokusoch o uvoľnenie ľahko poraniť. Noha potom môže opuchnúť a krúžok vlastne zabraňuje jej prekrveniu. Pokiaľ by ste chceli andulku zbaviť krúžku, rozhodne sa o to nepokúšajte sami, táto práca patrí do rukám zkúseného veterinára. Andulky nepatria medzi ohrozené druhy a značenie krúžkom u nich teda nie je povinné. Odstránenie krúžka však i tak radšej dobre strážte, je vlastne andulkiným dokladom.
Zrak:
zrak andulky vidia svet práve tak farebne ako mi ľudia. Vďaka očiam posadením na stranách hlavy majú na viac široké vzorné pole. Ich oči vidia obrazy nezávislo na sebe a preto im to umožňuje vidieť čo sa robí pred nimi, vedľa nich a takmer aj za nimi. Na viac andulky vedia vnímať až 150 obrazov za sekundu zatiaľ čo človek iba 16. Pre rýchle lietajúce papagáje je tiež životne dôležité postrehnúť okamžite každý detail vo svojom detail.
Sluch:
Tiež je veľmi dôležitý. Krik a spev sú pre papagáje vlastne také dorozumievanie. Andulka počuje frekvencie medzi 400 až 20 000 Hz. Niektoré tónové rady je andulka schopná si zapamätať a opakovať. To je pravdepodobne schopnosť, ktorá hraje rolu tiež pri opakovaní slov našej reči a vo voľnej prírode je dôležité dorozumovanie medzi papagájmi.
Hmat:
Andulky majú hmat vyvinutý veľmi dobre, veď samička počas
sedenia na vajíčkach cíti cez holé miesto ktoré má v tej dobe na bruchu, pohyb mláďat vo vajíčkach. Mimoriadnou zmyslovou schopnosťou anduliek je tiež vnímanie vibrácií, ktoré by ju v prírode prinútili k úteku, napríklad prechádzajúci nakladný automobil. Obzvlásť v noci je to aj vznik panického strachu. Postrupne si ale andulka zvykne a nebude sa plašiť. Ale i tak by ste papagája nemali zbytočne dávať na nejaký stále vibrujúci spotrebič, akým je napríklad chladnička.
Chuť:
Chuťové zmysly papagája sa rozhodne nadajú porovnať s tými
ľudskými, tiež andulky asi zjavne rozoznávajú rôzne rozdiely v chuti. Milujú napríklad všetko slané a dychtivo ozobávajú zrniečka soli. Niektoré andulky sa vrhajú po sladkom, niektoré vášnivo okusávajú kôrku s chleba a ďalšie dávajú prednosť určitým druhom ovocia. Síce by andulky nemali jesť nič slaného alebo sladkého, výnimočne ale kúsok sucharu môžu alebo zrnko ryže nezaškodí.
Čuch:
Ako dobre andulky cítia nie je známe. Známa autorka Berta Ragotzi ale uvádza, že jej andulka Putzi spoznala podľa čuchu, čo práve varí, a pokiaľ to bolo niečo obľúbeného, z rozčúlením veľmi znekľudnila.
Andulky milujú vodu a aj vo voľnej prírode často vyhľadávajú miesta s blízkosťou vody. Je to dobré na zavlaženie keď je horúco. Moje andulky milujú kúpu a strávia tam minimálne 15 minút. Je to dobra zábava nie len pre nich ale aj pre vás. Niektoré andulky sa tiež kúpu aj v umývadle pod tečúcou vodou. Nie všetky andulky to takto majú radi, ale niektoré sa nájdu.
Vanička:
Na kúpanie slúži tzv. Vanička ktorá sa pripevní na dvierka ale musíte to zabezpečiť aby andulka sa nemohla dostať vonku. Na spodok sa dáva niečo drsnejšie aby sa andulka nešmykla.
Obyčajná myska.
Je tiež dobrá. Používala som ju pred tým ako som dostala vaničku. Treba zohnať takú misku aby sa v nej andulka nemohla šmyknúť alebo nedajbože utopiť. Taká akurát na prepláchnutie.
Voda:
Voda sa andulkám dáva vlažná. Za to že je horúco nemusíte andulke dávať studenú vodu pretože môže prechladnúť. Ale zase ani nie horúcu, pretože o čom to je keď v lete sa okúpete vo vriacej vode. Tiež si myslím že andulka by tam ani nevliezla, inač by sa popálila. Vlažná voda je akurát. Ani studená, ani horúca. Je príjemná na zavlaženie a andulky v nej vedia stráviť veľa času.
K prvému vajíčku sa pridávajú ďalšie vždy v intervaloch 2 dní, pokiaľ nie je znáška úplná, teda so 4 až 6 vajíčkami.
Znášanie vajíčok je pre samičku veľmi namáhavé. Pozorovať ich môžete, pokiaľ samička znáša vajíčko mimo búdky. Samička sa pri tom do široka roztiahnutými nohami drží bidielka, čo najviac sa natiahne a zobe naprázdno do vzduchu, obe krídla rozťahuje do strán od tela a snaží sa s chvením udržať rovnováhu.
Už od prvého vajíčka samička zasadne. Takmer nepretržito sedí na znáške a búdku opúšťa iba aby vylúčila trus. Po dobe sedenia na vajíčkach ju kŕmí samček.
Na rušivé podnety okolo klietky môže samička reagovať prerušením vysadávania. Preto do búdky nahliadnite iba vo chvíľach, keď v nich samička práve nie je. Odolajte pokušeniu dotknúť sa vajíčok, aj keby boli špinavé. Biele, asi 2,7 gramov vážiace vajíčka sú obalené vrstvou podobnou vosku, ktorá má embrya chrániť pred infekciou.
Samička je pripravená k páreniu až po niekoľko dňoch. V takmer vodorovnej polohe sedí na konári, hlboko zakláňa hlavu, chvost zdvihá do výšky a takto bez pohnutia čaká. Samček signálu ihneď porozumie a vystupuje samičke na chrbát, aby uskutočnil pohlavné spojenie. Po párení si oba papagáje natrasujú perie. Samička odletí preč od samčeka a samček sa začína čistiť. Párenie sa neskôr niekoľko krát opakuje.
Čo môžete urobiť k správnemu vývoju mláďat.
- Zaistite kľud, stálu teplotu a vzdušnú vlhkosť. Teplota v hniezde by mala byť asi 37 stupňov, v miestnosti asi medzi 16 až 18 stupňov. V prípade nutnosti použite zvlhčovač vzduchu.- Andulkám poskytujte pestrú potravu, predovšetkým škrupiny kuracích vajec aj so zbytkami bielka ( samozrejmé umyté na povrchu ), naklíčené zrno, špeciálnu potravu pre dobu hniezdenia a tiež dobrou zložkou sú aj vŕbové konáriky ktoré obsahujú veľa vitamínov. Nakládku a neskôr i mláďatá každý deň kontrolujte.

Od šiesteho dňa po nakládnutiu vajíčok môžete pozrieť či sú oplodnené. Najvhodnejšie je si navlieknuť biele tenké rukavice a potom vajíčka pridržať oproti svetlu (svietiacej baterke a pod.) V oplodnených vajíčkach je zreteľne vidno tmavý zárodok a vajíčka sú obalené svetlo červenými cievkami. Neoplodnené vajíčka sú priesvitné. V hniezde však nechajte všetky vajíčka aby ste samičku nezmiatli. Neoplodnené vajíčka odstráňte až neskôr.
Vo veku asi 4 týždňov mláďatá
opúšťajú búdku. Najprv sa obzerajú vonku a neskôr pri otvore búdky skúšajú často mávať krídlami, aby precvičovali lietajúce svaly. Keď potom mláďatá odlietajú za slobodou, musia mať možnosť na lietanie. Pokiaľ máte búdku vo vnútri klietky, musia zostávať jej dvierka stále otvorené. Prvé pokusy sú skôr iba také trepotanie krídel do prázdna než lietanie. Pristávanie je pre mláďatá veľmi ťažké a preto potrebujú trošku vašej pomoci. Ja som to počula tak, že by ste mali napnúť niekoľko konopných šnúrok, zapichať do kvetináča s hlinou konáriky a nábytkom umiestnite rohože, po ktorých môžu papagáje šplhať.
Niektoré andulky sú veľmi talentované na rozprávanie. Vedia hovoriť krátke vety a vedia správne pospájať jednotlivé slová. Dokonca to skoro počujeme, ako keby hovoril človek (až na ten prízvuk :D). Toto všetko sa andulka ale nenaučí sama od seba. Určite to musí niekde počuť. Napríklad z rádia kde sa nejaké slovíčko často opakuje, z televízii, alebo priamo od vás. Nie všetky andulky ale majú talent na rozprávanie. Môžete im opakovať slovíčko aj 200x a oni sa ho proste nenaučia. Napodobovaním reči a zvuku, ktoré andulky počujú sa snažia naviazať s človek kontakt. Napríklad som videla jedno zlaté video, kde jedno dievča malo andulku, ktorá keď večer chcela spať (bola už unavená), tak sa jej stále niekto obšmietal okolo klietky, a nakoniec povedala. "Dobrú noc, už". Tím dala najavo, že chce mať kľud a ostať osamote.
Najlepšie k učeniu rozprávania je dobre využiť tiché a dôverné chvíľky s andulkou.
S "jazykovým kurzom" začnite v dobe, keď je u vás úplný kľud. K určitým situáciám si vymyslite vety, ktoré budete andulke vždy v rovnakú dobu opakovať, napríklad "To je niečo extra", pri podávaní jedla. Keď si na takú vetu zvykne, tak ju skúste stále pri "hodine rozprávania" opakovať. Alebo si túto vetu nahrajte na kazetu a budete to andulke stále púšťať dookola. Sú aj také andulky, ktoré ku vám stále chodia aby ste im slovíčka zopakovali. A keď nemáte niekedy čas, tak iba pustite kazetu a andulka bude pri nej relaxovať. Napríklad sa úplne pripučí ku rádiu a bude oddane poslúchať. Andulke sa táto veta vryje do pamäti a pri počúvaní môže spolu s rádiom rozprávať tú vetu. Môžete nahrať aj viacej viet a andulka sa tak naučí omnoho viacej :D.
Andulky sa od vás naučia imitovať reč a napríklad cez telefón to je možno počuť úplne rovnako. Ako keby andulka hovorila za vás, a pri tom vás perfektne napodobňuje. Kopu ľudí pýta, že ako dlho to trvá kým andulku naučíte takto rozprávať. To samozrejme závisí na tom, ako intenzívne a s akou pravidelnosťou papagáj cvičí. Pokiaľ si urobíte každý deň chvíľku čas, môžete s prvými úspechmi počítať tak za 3 až 5 mesiacov. Talentované andulky sa môžu naučiť až 30 slov.
Keď máte andulku naozaj talentovanú, tak sa môže naučiť aj 100 rôznych slov.
Andulka ktorej sa spočiatku dôkladne nevenujete, alebo taká, ktorá žila výhradne vo voliere s inými papagájmi, pravdepodobne s rozprávaním nezačne.
Vtáčí strom je vlastne bidielko, ktoré umiestnite vo voľnej miestnosti a musím povedať, že vám to uľahčí život. Andulka tu bude ozobávať vetvičky a ušetrí iné vybavenie izby. Tiež sa nemusíte báť, že by trus zašpinil vašu izbu. Trus totižto bude padať do pripraveného piesku. Je to super vec, a s trochou zručnosti si to vyrobíte aj sami.
Návod
Čo budete potrebovať:nejaké silné (hrubé) drevo ( 8 až 10 cm) ktoré má na sebe rozvetvené konáre a aby bol čo najvyšší. Niekoľko silnejších konárikov ( cca 13 až 20 mm) - použite konáre z rovnakých stromov ako sú: dubové, gaštanové, lipové, vŕbové alebo topoľové.
Pred tým, ako s nimi budete pracovať ich vydrhnite pod horúcou vodou a nechajte uschnúť.
Veľký črepník so štyrmi rohmi alebo postačí aj okrúhli s pevného materiálu a priemer okolo 70 cm.
Stojan na vianočný stromček, záhradnú alebo kvetinovú zeminu, asi 5 kg vtáčieho piesku, 1 až 2 kúsky viazacieho drôtu, prírodné lyko.
Ako na to:
Drevo postavte do stojana na vianoční stromček a dobre ho upevnite. Stojan postavte do kvetináča a dajte do toho toľko kameňov, aby nemohol spadnúť. Medzi kameňmi, a na ne nasypte zeminu a dobre to udupajte. Na zeminu nasypte vtáčí piesok. Tie ostatné konáriky skráťte tak, aby po pripevnení žiadna nepresahovala cez okraj kvetináč. Môžete to upevniť lanom, alebo drôtom, ktorý potom obaľte lykom, aby sa papagáje nemohli poraniť. Vtáčí strom ozdopte hračkami a inými predmetmi aby to bolo pre andulky zaujímavé. Toto izbové stanovištie umiestnite v izbe čo najďalej od klietky, aby sa andulky prelietli, kým tam dôjdú.
Zavesené bidielko (trochu ťažšie).
Pripevňuje sa ku stropu miestnosti a vychádza v ústrety andulke, ktorá chce sedieť čo najvyššie.
Čo budete potrebovať:Dve prírodné konáre - jednu veľkosti asi 40 mm, druhú asi 13 až 20 mm a silnú drevenú dosku (1,5 cm hrubú, 60 cm dlhú, 40 cm širokú), 4 drevené lišty (5 cm široké, 0.5 cm hrubé), 8 tenkých šrubiek do dreva, 10 až 12 očiek so závitom, 10 až 12 krúžkov na kľúče, asi 1,5 m retiazku s ľahkého kovu.
K upevneniu k stropu: 1 veľké oko so závitom, 1 kolík a 1 karabínku.
Ako na to:
Z líšt zošrúbujte rám a prilepte alebo zo spodku prišrúbujte k doske. Tím je hotová miska, ktorá zachytáva trus a nečistoty. Konáre slúžiace za bidielka skraďte tak, aby nepresahovali okraje spodnej misky. Retiazok skráďte na kúsky veľkosti asi 6 až 20 cm. Na každý koniec tej retiazky pripevnite krúžok na kľúče a do každého navlieknite jedno očko so závitom. Oka potom zašrúbujte do spodnej misky a do konárov tak, aby miska visela vodorovne na konároch. Dĺžku toho retiazka nastavte tak, aby ste mohli zavesené bidielko ľahko čistiť. Celé bidielko pripevnite pomocou veľkého oka, kolíka a karabínky ku stropu. Najlepšie miesto pre takéto bidielko je v blízkosti okna.
S trochou zručnosti to podľa mňa zvládnete a dúfam, že sa aspoň trošku s támto návodom vysomárite. Určite je to veľmi užitočné a andulka sa na tom bude cítiť dobre.
Andulka čistením o svoje vlastné perie zaberie viac ako polku dňa. Každé jedno pierko krásne pretiahne zobáčikom a to niekoľko krát. Vedia hlavu otočiť o 180° a to jej umožňuje dosiahnúť aj na zadné miesta. Jediné miestečko kde sa andulka zobákom očistiť nevie je hlavička. Tú jej čistí partner, a keď nemá partnera, tak sa precízne obtiera o mreže klietky, alebo svoju nôžku pretiahne až ku svojej hlavičke. Ale tiež by ste aj vy mali dbať na to, aby andulka mala okolo seba čisté veci, ako je napríklad klietka, vtáčí strom alebo kopu iných vecí kde andulka trávi svoj čas. Hygiena je totižto veľmi dôležitá a chráni tak andulku aj pred rôznymi chorobami a tiež chráni aj vás.
Ako sa andulka umýva
Niekoľko krát denne a s obdivuhodnou vytrvalosťou sa andulka stará o svoje perie. Postupne každé pierko prechádza zobáčikom - i dlhé chvostové pierka a letky - tím sa aj zbavuje prachu a pierka premasťuje. Sekrét s obsahom tuku je produkovaný kostrčnou žľazou a andulka ju prenáša zobáčikom na pierka. Ako aj ostatné papagáje má aj andulka takmer úplne zakrpatenú kostrčnú mazovú žľazu a svoje perie udržuje v dobrom stave pomocou púdru, ktorí sa tvorí rozpadom prachového peria, hlavne na chrbte. Pri starostlivosti o perie sa papagáj zároveň zbavuje na koži drobných nečistôt. Starostlivo sa venuje aj starostlivosti o nohy a prsty. Zobák si andulky čistia skoro po každej potrave otieraním o paličku. Pri starostlivosti o telo ukazuje andulka svoju podivuhodnú zručnosť. Ako som už spomínala, andulka vie otočiť hlavu o 180° a tak dokonca dosiahne aj na spodné bruško, či kloaku.
Vzájomná starostlivosť o perie.
U páre anduliek môžete pozorovať, že si andulky vzájomne ozobávajú pierka na hlave a škrabú sa. Toto vzorné chovanie slúži aj k upevneniu vzťahu anduliek. Zároveň sa pri tom zbavujú nečistôt na hlave a získavajú lesk. Jednotlivec si musí nohou pomôcť a vtedy je aj to čistenie nedostatočné. Pri škrabaní sa na hlave, andulka stojí vedľa svojho partnera a zobáčikom preberiava perie na jeho hlave.
Andulka, ktorá si práve užíva tú starostlivosť, je ľahko našuchorená a labužnícky natáča tie časti hlavy, na ktoré je jej škrabanie príjemné. Stáva sa aj to, že sebou čistiaci papagáj ľahko trhne, a niekedy aj so slabým výkrikom. Jeho partner sa pravdepodobne dotkol doposiaľ zapúzdreného pierka, a to andulke spôsobilo bolesť. Po krátkom prerušení však starostlivosť pokračuje s rovnakou intenzitou. Tieto prejavy náklonnosti papagájovi chovanému osamote chýba. Jedného dňa pre to ľahko našuchorený nastaví hlavičku "svojmu" pánovi, aby mu naznačil, že mu chýba škrabanie na hlavičke. Potom ho jemne a opatrne hladkajte prstom alebo špičkou nosu proti rastu peria na hlave alebo krku tak dlho, pokým andulka kľudne sedí.
Nebuďte prekvapení, keď sa zanedlho pokusy vaša andulka okusovať vaše riasy alebo obočie. - chce vám iba s láskou oplatiť vašu službu.
Moja andulka hrozne milovala škrabanie na hlavičke keď bola sama. Bola úplne krotká a proste to milovala. A ktomu ešte skoro stále kŕmila svoje zrkadielko prosom, a tak som zistila, že mu chýba partner :)



Krúžok


5 zmyslov

zrak andulky vidia svet práve tak farebne ako mi ľudia. Vďaka očiam posadením na stranách hlavy majú na viac široké vzorné pole. Ich oči vidia obrazy nezávislo na sebe a preto im to umožňuje vidieť čo sa robí pred nimi, vedľa nich a takmer aj za nimi. Na viac andulky vedia vnímať až 150 obrazov za sekundu zatiaľ čo človek iba 16. Pre rýchle lietajúce papagáje je tiež životne dôležité postrehnúť okamžite každý detail vo svojom detail.

Tiež je veľmi dôležitý. Krik a spev sú pre papagáje vlastne také dorozumievanie. Andulka počuje frekvencie medzi 400 až 20 000 Hz. Niektoré tónové rady je andulka schopná si zapamätať a opakovať. To je pravdepodobne schopnosť, ktorá hraje rolu tiež pri opakovaní slov našej reči a vo voľnej prírode je dôležité dorozumovanie medzi papagájmi.
Hmat:
Andulky majú hmat vyvinutý veľmi dobre, veď samička počas

Chuť:
Chuťové zmysly papagája sa rozhodne nadajú porovnať s tými

Čuch:

Kúpanie


Na kúpanie slúži tzv. Vanička ktorá sa pripevní na dvierka ale musíte to zabezpečiť aby andulka sa nemohla dostať vonku. Na spodok sa dáva niečo drsnejšie aby sa andulka nešmykla.
Obyčajná myska.
Je tiež dobrá. Používala som ju pred tým ako som dostala vaničku. Treba zohnať takú misku aby sa v nej andulka nemohla šmyknúť alebo nedajbože utopiť. Taká akurát na prepláchnutie.

Voda sa andulkám dáva vlažná. Za to že je horúco nemusíte andulke dávať studenú vodu pretože môže prechladnúť. Ale zase ani nie horúcu, pretože o čom to je keď v lete sa okúpete vo vriacej vode. Tiež si myslím že andulka by tam ani nevliezla, inač by sa popálila. Vlažná voda je akurát. Ani studená, ani horúca. Je príjemná na zavlaženie a andulky v nej vedia stráviť veľa času.
Prvé vajíčka

Znášanie vajíčok je pre samičku veľmi namáhavé. Pozorovať ich môžete, pokiaľ samička znáša vajíčko mimo búdky. Samička sa pri tom do široka roztiahnutými nohami drží bidielka, čo najviac sa natiahne a zobe naprázdno do vzduchu, obe krídla rozťahuje do strán od tela a snaží sa s chvením udržať rovnováhu.
Už od prvého vajíčka samička zasadne. Takmer nepretržito sedí na znáške a búdku opúšťa iba aby vylúčila trus. Po dobe sedenia na vajíčkach ju kŕmí samček.



- Zaistite kľud, stálu teplotu a vzdušnú vlhkosť. Teplota v hniezde by mala byť asi 37 stupňov, v miestnosti asi medzi 16 až 18 stupňov. V prípade nutnosti použite zvlhčovač vzduchu.- Andulkám poskytujte pestrú potravu, predovšetkým škrupiny kuracích vajec aj so zbytkami bielka ( samozrejmé umyté na povrchu ), naklíčené zrno, špeciálnu potravu pre dobu hniezdenia a tiež dobrou zložkou sú aj vŕbové konáriky ktoré obsahujú veľa vitamínov. Nakládku a neskôr i mláďatá každý deň kontrolujte.

Od šiesteho dňa po nakládnutiu vajíčok môžete pozrieť či sú oplodnené. Najvhodnejšie je si navlieknuť biele tenké rukavice a potom vajíčka pridržať oproti svetlu (svietiacej baterke a pod.) V oplodnených vajíčkach je zreteľne vidno tmavý zárodok a vajíčka sú obalené svetlo červenými cievkami. Neoplodnené vajíčka sú priesvitné. V hniezde však nechajte všetky vajíčka aby ste samičku nezmiatli. Neoplodnené vajíčka odstráňte až neskôr.
Vo veku asi 4 týždňov mláďatá

Učíme andulky hovoriť

Najlepšie k učeniu rozprávania je dobre využiť tiché a dôverné chvíľky s andulkou.

Andulky sa od vás naučia imitovať reč a napríklad cez telefón to je možno počuť úplne rovnako. Ako keby andulka hovorila za vás, a pri tom vás perfektne napodobňuje. Kopu ľudí pýta, že ako dlho to trvá kým andulku naučíte takto rozprávať. To samozrejme závisí na tom, ako intenzívne a s akou pravidelnosťou papagáj cvičí. Pokiaľ si urobíte každý deň chvíľku čas, môžete s prvými úspechmi počítať tak za 3 až 5 mesiacov. Talentované andulky sa môžu naučiť až 30 slov.
Keď máte andulku naozaj talentovanú, tak sa môže naučiť aj 100 rôznych slov.
Andulka ktorej sa spočiatku dôkladne nevenujete, alebo taká, ktorá žila výhradne vo voliere s inými papagájmi, pravdepodobne s rozprávaním nezačne.
Vtáčí strom

Návod
Čo budete potrebovať:nejaké silné (hrubé) drevo ( 8 až 10 cm) ktoré má na sebe rozvetvené konáre a aby bol čo najvyšší. Niekoľko silnejších konárikov ( cca 13 až 20 mm) - použite konáre z rovnakých stromov ako sú: dubové, gaštanové, lipové, vŕbové alebo topoľové.
Pred tým, ako s nimi budete pracovať ich vydrhnite pod horúcou vodou a nechajte uschnúť.
Veľký črepník so štyrmi rohmi alebo postačí aj okrúhli s pevného materiálu a priemer okolo 70 cm.
Stojan na vianočný stromček, záhradnú alebo kvetinovú zeminu, asi 5 kg vtáčieho piesku, 1 až 2 kúsky viazacieho drôtu, prírodné lyko.

Drevo postavte do stojana na vianoční stromček a dobre ho upevnite. Stojan postavte do kvetináča a dajte do toho toľko kameňov, aby nemohol spadnúť. Medzi kameňmi, a na ne nasypte zeminu a dobre to udupajte. Na zeminu nasypte vtáčí piesok. Tie ostatné konáriky skráťte tak, aby po pripevnení žiadna nepresahovala cez okraj kvetináč. Môžete to upevniť lanom, alebo drôtom, ktorý potom obaľte lykom, aby sa papagáje nemohli poraniť. Vtáčí strom ozdopte hračkami a inými predmetmi aby to bolo pre andulky zaujímavé. Toto izbové stanovištie umiestnite v izbe čo najďalej od klietky, aby sa andulky prelietli, kým tam dôjdú.
Zavesené bidielko (trochu ťažšie).
Pripevňuje sa ku stropu miestnosti a vychádza v ústrety andulke, ktorá chce sedieť čo najvyššie.
Čo budete potrebovať:Dve prírodné konáre - jednu veľkosti asi 40 mm, druhú asi 13 až 20 mm a silnú drevenú dosku (1,5 cm hrubú, 60 cm dlhú, 40 cm širokú), 4 drevené lišty (5 cm široké, 0.5 cm hrubé), 8 tenkých šrubiek do dreva, 10 až 12 očiek so závitom, 10 až 12 krúžkov na kľúče, asi 1,5 m retiazku s ľahkého kovu.
K upevneniu k stropu: 1 veľké oko so závitom, 1 kolík a 1 karabínku.

Z líšt zošrúbujte rám a prilepte alebo zo spodku prišrúbujte k doske. Tím je hotová miska, ktorá zachytáva trus a nečistoty. Konáre slúžiace za bidielka skraďte tak, aby nepresahovali okraje spodnej misky. Retiazok skráďte na kúsky veľkosti asi 6 až 20 cm. Na každý koniec tej retiazky pripevnite krúžok na kľúče a do každého navlieknite jedno očko so závitom. Oka potom zašrúbujte do spodnej misky a do konárov tak, aby miska visela vodorovne na konároch. Dĺžku toho retiazka nastavte tak, aby ste mohli zavesené bidielko ľahko čistiť. Celé bidielko pripevnite pomocou veľkého oka, kolíka a karabínky ku stropu. Najlepšie miesto pre takéto bidielko je v blízkosti okna.
S trochou zručnosti to podľa mňa zvládnete a dúfam, že sa aspoň trošku s támto návodom vysomárite. Určite je to veľmi užitočné a andulka sa na tom bude cítiť dobre.

Andulky sa čistia

Ako sa andulka umýva

Vzájomná starostlivosť o perie.
U páre anduliek môžete pozorovať, že si andulky vzájomne ozobávajú pierka na hlave a škrabú sa. Toto vzorné chovanie slúži aj k upevneniu vzťahu anduliek. Zároveň sa pri tom zbavujú nečistôt na hlave a získavajú lesk. Jednotlivec si musí nohou pomôcť a vtedy je aj to čistenie nedostatočné. Pri škrabaní sa na hlave, andulka stojí vedľa svojho partnera a zobáčikom preberiava perie na jeho hlave.

Nebuďte prekvapení, keď sa zanedlho pokusy vaša andulka okusovať vaše riasy alebo obočie. - chce vám iba s láskou oplatiť vašu službu.
Moja andulka hrozne milovala škrabanie na hlavičke keď bola sama. Bola úplne krotká a proste to milovala. A ktomu ešte skoro stále kŕmila svoje zrkadielko prosom, a tak som zistila, že mu chýba partner :)
Možné zdroje nebezpečia
Andulku nemusíte chrániť len v klietke, dobrou potravou,
starostlivosťou - pred chorobami, ale môžete ju tiež ochrániť vonku vo vašom byte, kde je andulka sama, prípadne s partnerom a nikdy neviete čo sa môže stať. Tomu ale môžete zabrániť dostatočne bezpečným priestorom. V rubrike Prvý let ste sa už mohli dočítať niečo také, ako zavrieť okná, odstrániť jedovaté rastliny atď. Túto vám dávam tabuľky (vlastnoručne robené :D), kde máte zhrnuté, nebezpečné veci kde sa váš papagáj pohybuje...


Keď chcú rodičia kúpiť svojmu dieťaťu nejaké zvieratko, ktoré nebude behať po byte, a bude uzavreté v klietke, niekedy si vyberú práve andulku. Ale musíte si uvedomiť, že mať andulku je určitá zodpovednosť, a že jej treba dostatočnú hygienu aby vtáčik neochorel prípadne nezomrel. A vymieňať noviny, jedlo a vodu, toto dieťa nezvládne, a tak určitá zodpovednosť padne na Vás.
Musíte dávať pozor, aby dieťa nejakým nedopatrením neublížilo krehkému stvoreniu ako je andulka. Napríklad nesmie dávať ruky do vnútra klietky a snažiť sa vyťahovať andulku vonku, alebo mu búchať do klietky, alebo pri ňom kričať (andulky majú jemný sluch).
A musíte rátať aj s tím, že nadchnutie dieťaťa pre to, že dostalo andulku čoskoro vyprchá a nebude prejavovať o neho dostatočný záujem.
Ich úloha, ako sa starať o andulku musí odpovedať veku.
Deti do 7 rokov môžu andulke každý deň v určitú dobu podať nejaký pamlsok ktorý má rada. Musíte tiež zistiť, čo andulke chutí a čo nie. Pri každodennej starostlivosti sa môžu deti prizerať a pomáhať.
Deti od 7 do 10 rokov môžu andulkám kupovať kŕmenie a občas im zo svojho vreckového kúpiť nejakú hračku. Mali pri prevziať každodennú starostlivosť a podávanie vody a kŕmenia a pomáhať pri týždennom čistení. Rozhodne je ale treba, aby dospelí kontrolovali, či má andulka dostatok kŕmenia a vody.
Deti od 10 rokov sa môžu už dôkladne a samostatne starať o andulku. Dávať jej jedlo, vodu, kupovať hračky, vymieňať noviny atď. Stále je ale potreba, aby dospelí sem tam sa pozreli či má andulka všetko čo jej treba a či je čulá. So svojim dieťaťom a zvieratkom sa často rozprávajte. Môžete sa spýtať napríklad na jeho zvyčajné správanie, obľúbené ovocie alebo na obľúbené hračky.
Andulka si vytrháva perie:
Problém: Veľké papagáje ktoré sú chované osamote si začnú vytrhávať perie. Nakoniec môže byť papagáj úplne holý až na oblasť kloaky. U anduliek sa to stáva málokedy, ale i u nich sú takéto prípady známe.
Možné príčiny: Zatiaľ nebolo nejako zistené prečo si vlastne andulka to perie vytrháva. Môžu byť rôzne dôvody, napríklad to môže byť psychickou poruchou, poruchou látkovej výmeny, napádaním parazitov alebo nedostatkom niektorích živín. U niektorých anduliek to môže byť závislosť ako napríklad u nás okusávanie nechtov. Toto chorobné chovanie sa väčšinou objaví keď andulku oddelíte od blízkeho človeka či vtáčieho partnera. Niektoré papagáje však žijú dlhé roky iba v spoločnosti človeka a vytrhávanie peria začalo bez akejkoľvek zjavnej príčiny.
Náprava: Keď si vaša andulka začne vytrhávať perie, choďte s ňou ku zverolekárovi. Skúste to napraviť aj tím, že sa andulke budete viacej venovať a kúpite jej vtáčieho partnera (najlepšie rovnakého druhu). Tak isto mu spestrite stravu a podávajte mu viacej ovocia, zeleniny aby papagáj nabral vitamíny. Môžete andulke tiež kúpiť aj vitamíny v podobe prášku ktorí budete zamiešavať s prosom.
Andulka je agresivná:
Problém: Niekoľko anduliek žije v jednej klietke kde majú dostatok miesta ale vzájomne sa neznesú.
Príčina: Agresívne prejavovanie, sa môže stať u rôznych papagájoch ktorí sú spoločne v jednej klietke, nie len u anduliek. V prírode andulky takýto problém riešia tak, že odletia na iné miesto. Iba málokedy dochádza k prenasledovaniu. Pokiaľ sa dve samičky hádajú kvôli vhodnej dutine k hniezdeniu, môže to dôjsť až k silnému ďobaniu a sekaniu zobákmi. Samček v tomto boji samičke nepomáha a drží sa stranou. Má totiž vrodené zábrany k napadnutiu samičky. Slabšia samička spor ukončí tím, že odletí a jej samček ju ihneď následuje. Pokiaľ dochádza ku konfliktu medzi dvoma samčekami, napríklad o tú istú samičku, samčekovia stoja oproti sebe a navzájom sa zastrašujú. Keď to nepomôže, potom prichádza na rad sekanie zobákmi pri ktorých vydávajú andulky výhražné zvuky. Tento boj však zostáva bez fyzického kontaktu súperov. I
nak to je u papagájoch chovaných vo voliére alebo v klietke, kde nemôžu odletieť od nepriateľa z dohľadu. Môže byť teda prenasledovaný a znova napadnutý. V prípade samčekov potom môže dôjsť k ozajstnému súboju so zobákmi. Jeden z dvoch samčekov potom dvihne jednu paprčku a položí ju tomu druhému na hruď, čím ho prinúti vzdať sa. Dve znepriatelené samičky ktoré súperia o búdku na hniezdenie sú podstatne bojovnejšie a dôslednejšie ako samci. Vzájomne sa prenasledujú a pokúšajú si vytrhávať perie. Silnejšia samička štípe tu druhú do prstov zobákom tak, že často sochádza ku krvácaniu. Takéto agresívne chovanie u samičiek sa môže tiahnuť celé týždne a slabšia samička v nich väčšinou podlieha.
Náprava: Každému páru vo voliére poskytnite 2 búdky, a všetky umiestnite v rovnakej výške. Keď máte viacej párov, zaistite im pomocou rastlín možnosť úkrytu.
Andulka spí hlavou nadol:
Problém: andulka nespí tak ako zvyčajne - s jednou nohou zastrčenou do peria ale hlavou dole.
Možné príčiny: Môže ísť o zvláštnosť v chovaniu papagája. Je tiež možné, že chce na seba upútať pozornosť.
Náprava: Viac sa papagájovi venujte. Možno potrebuje viac vašej pozornosti.
Zráta partnera:
Problém: Po smrti partnera stratila andulka záujem o čokoľvek. Nehraje sa, nečviriká iba ticho sama pre seba, a nechce ani vonku z klietky.
Príčina: Papagáj smúti za svojim priateľom. Pokiaľ andulky utvoria pár, potom je ich puto trvalé. Sú si do smrti verné.
Náprava: Obstarajte jej nového partnera. Pokúste sa získať čo najmladšieho jedinca. Starší papagáj sa možno bude pokúšať toho mladšieho kŕmiť a tak možno zabudne...
Poškodené vajíčka:
Problém: Dve vajíčka ktoré samička zniesla majú jemné prasklinky. Je možné ich ešte zachrániť?
Príčina: Nezriedka sa stáva, že samička neopatrným pohybom niektoré vajíčko poškodí.
Náprava: Pokiaľ je obal vajíčka pod škrupinkou nenarušený, môžete sa pokúsiť vajíčko opatrne opraviť. Použite k tomu škrupinku slepačieho vajíčka. Odlomte odpovídaný kúsok a pomocou bielka (zo slepačieho vajca) ho prilepte na poškodené miesto.
Andulke nedorastá perie:
Problém: Papagájovi ešte v hniezde vypadávajú a odlamujú sa mu perá. Buď znova vôbec nenarastú, alebo ich papagáj opäť stratí skôr, než je schopný s nimi lietať.
Príčina: Tzv. Francúzske pelichanie je zvláštne ochorenie objavujúce sa u anduliek. Papagáje nemôžu lietať, a preto sa im tiež hovorí aj skokani. Niektorým skokanom po prepelichaní narastú všetky pierka znovu, ale i tak by mali byť vylúčený s chovu.
Náprava: Títo tzv. skokani môžu byť veľmi krotkými papagájmi. Musia byť chovaní vo veľmi priestorných klietkach, kde majú dostatok zdrojov k šplhaniu a ozobávaniu.
Panický strach:
Problém: Aj keď sa andulke dostatočne venujete, a spĺňate všetký podmienky ktoré sú pri ochočovaní, tak sa andulka ešte stále neochočila. Ustráchane sa tlačí do rohu hneď ako sa vaša ruka objaví d klietke.
Možné príčiny: Dôvera papagája ku ľudom bola narušená. V období privykania pravdepodobne prežil šok. Takýmto zážitkom môže byť napríklad násilné chytanie do ruky alebo prenášanie v ruke proti jeho vôli. Byť chyteným je pre každého papagája obrovský šok.
Náprava: Dôvera ku ľudom sa snaď podarí opäť vybudovať pomocou obrovskej trpezlivosti. Zážitok je často tak hlboký, že sa andulka už nikdy správne neochočí.
Poznámka: Nikdy andulku neberte do ruky, keď z nej má ešte strach. Nikdy sa ho ani nepokúšajte chytať pri lietaní, aj keď ho nutne potrebujete dať do klietky. Mohli by ste ho poraniť. Pokiaľ je naozaj andulku nutné chytiť tak iba v tmavej miestnosti. Zle vtedy vidí a nepokúsi sa utiecť. Každá naháňačka by rozbila vašu vybudovanú dôveru.
´

Myslím, že nie som prvá ani posledná ktorá našla stratenú andulku
vonku. Pokiaľ ste vonku s kamarátmi a nájdete andulku na strome, nenechajte to len tak. Možno ju pán naschvál vyhodil, alebo mu nechtiac ušla. Ja keď som s kamarátkou našla andulku, tak sme sa ju všelijakými spôsobmi snažili dať dolu. Okolo nás prechádzali ľudia. Niektorí si nás nevšímali, iný zase pozreli hore a povedali "jee andulka" a odišli. A toto bola drzosť. Možno si myslíte, že chytiť andulku vonku sa nedá, ale pokiaľ máte obrovskú trpezlivosť a naozaj to chcete, tak ju chytíte. My sme ju chytali od obeda do večera. A nakoniec sa nám to podarilo. A čo s takouto andulkou robiť?
Keď nájdete andulku, podľa zákona sa na ňu vzťahujú ustanovené občianské zákony. Musíte ju odovzdať mestu - dať do nejakého útulku. Útulok má povinnosť sa o nájdené zviera postarať a pokiaľ sa do roku neprihlási praví majiteľ, stáva sa nájdený papagáj majetkom štátu. Ale myslím, že väčšina ľudí to takto nerobí. My sme si ju nechali :OO.


Rodná zem anduliek je Austrália. Je to krajina kde sa cez deň môže teplota vyšplhať až na 40 stupňov a cez noc aj ku nule. Žije tam veľa dravých vtákov ktoré lovia menšie a pre to tam každý papagáj musí byť v strehu. Ako to tam andulky zvládajú?
Keby ste sa išli pozrieť na andulky do Austrálie, neuvidíte ani jednu andulku o samote. Andulky žijú v kolóniách a všetko robia spoločne.
V období sucha musia andulky pravidelne piť a taktiež vyhľadávajú suché semienka ktoré obsahujú minimálne množstvo vody. Taktiež sa andulky živia aj zrniečkami piesku na zemi ktoré obsahujú minerálne látky. Požieraním drobného hmyzu andulky získavajú bielkoviny. Skoro ráno si andulky taktiež navlhčujú perie v rannej rose. Keď je hrozne ale hrozne sucho a teplo, celá kolónia odlieta cca každé 3 hodiny ku vode napiť sa a okúpať sa. V oblastiach Austrálie kde žijú andulky niekedy nepoprší aj rok a v tedy sa andulky nemôžu rozmnožovať a tak ich počet veľmi klesá.



Andulky a deti


A musíte rátať aj s tím, že nadchnutie dieťaťa pre to, že dostalo andulku čoskoro vyprchá a nebude prejavovať o neho dostatočný záujem.
Ich úloha, ako sa starať o andulku musí odpovedať veku.
Deti do 7 rokov môžu andulke každý deň v určitú dobu podať nejaký pamlsok ktorý má rada. Musíte tiež zistiť, čo andulke chutí a čo nie. Pri každodennej starostlivosti sa môžu deti prizerať a pomáhať.


Správne riešenie problémov pri chove

Túto rubriku ešte doplním. Pridám sem napríklad panický strach, andulka nevydáva žiadne zvuky, poškodené vajíčka ale aj andulke nedorastá perie.
Andulka si vytrháva perie:
Problém: Veľké papagáje ktoré sú chované osamote si začnú vytrhávať perie. Nakoniec môže byť papagáj úplne holý až na oblasť kloaky. U anduliek sa to stáva málokedy, ale i u nich sú takéto prípady známe.

Náprava: Keď si vaša andulka začne vytrhávať perie, choďte s ňou ku zverolekárovi. Skúste to napraviť aj tím, že sa andulke budete viacej venovať a kúpite jej vtáčieho partnera (najlepšie rovnakého druhu). Tak isto mu spestrite stravu a podávajte mu viacej ovocia, zeleniny aby papagáj nabral vitamíny. Môžete andulke tiež kúpiť aj vitamíny v podobe prášku ktorí budete zamiešavať s prosom.
Andulka je agresivná:
Problém: Niekoľko anduliek žije v jednej klietke kde majú dostatok miesta ale vzájomne sa neznesú.
Príčina: Agresívne prejavovanie, sa môže stať u rôznych papagájoch ktorí sú spoločne v jednej klietke, nie len u anduliek. V prírode andulky takýto problém riešia tak, že odletia na iné miesto. Iba málokedy dochádza k prenasledovaniu. Pokiaľ sa dve samičky hádajú kvôli vhodnej dutine k hniezdeniu, môže to dôjsť až k silnému ďobaniu a sekaniu zobákmi. Samček v tomto boji samičke nepomáha a drží sa stranou. Má totiž vrodené zábrany k napadnutiu samičky. Slabšia samička spor ukončí tím, že odletí a jej samček ju ihneď následuje. Pokiaľ dochádza ku konfliktu medzi dvoma samčekami, napríklad o tú istú samičku, samčekovia stoja oproti sebe a navzájom sa zastrašujú. Keď to nepomôže, potom prichádza na rad sekanie zobákmi pri ktorých vydávajú andulky výhražné zvuky. Tento boj však zostáva bez fyzického kontaktu súperov. I

Náprava: Každému páru vo voliére poskytnite 2 búdky, a všetky umiestnite v rovnakej výške. Keď máte viacej párov, zaistite im pomocou rastlín možnosť úkrytu.
Andulka spí hlavou nadol:

Možné príčiny: Môže ísť o zvláštnosť v chovaniu papagája. Je tiež možné, že chce na seba upútať pozornosť.
Náprava: Viac sa papagájovi venujte. Možno potrebuje viac vašej pozornosti.
Zráta partnera:

Problém: Po smrti partnera stratila andulka záujem o čokoľvek. Nehraje sa, nečviriká iba ticho sama pre seba, a nechce ani vonku z klietky.
Príčina: Papagáj smúti za svojim priateľom. Pokiaľ andulky utvoria pár, potom je ich puto trvalé. Sú si do smrti verné.
Náprava: Obstarajte jej nového partnera. Pokúste sa získať čo najmladšieho jedinca. Starší papagáj sa možno bude pokúšať toho mladšieho kŕmiť a tak možno zabudne...
Poškodené vajíčka:
Problém: Dve vajíčka ktoré samička zniesla majú jemné prasklinky. Je možné ich ešte zachrániť?
Príčina: Nezriedka sa stáva, že samička neopatrným pohybom niektoré vajíčko poškodí.
Náprava: Pokiaľ je obal vajíčka pod škrupinkou nenarušený, môžete sa pokúsiť vajíčko opatrne opraviť. Použite k tomu škrupinku slepačieho vajíčka. Odlomte odpovídaný kúsok a pomocou bielka (zo slepačieho vajca) ho prilepte na poškodené miesto.
Andulke nedorastá perie:
Problém: Papagájovi ešte v hniezde vypadávajú a odlamujú sa mu perá. Buď znova vôbec nenarastú, alebo ich papagáj opäť stratí skôr, než je schopný s nimi lietať.
Príčina: Tzv. Francúzske pelichanie je zvláštne ochorenie objavujúce sa u anduliek. Papagáje nemôžu lietať, a preto sa im tiež hovorí aj skokani. Niektorým skokanom po prepelichaní narastú všetky pierka znovu, ale i tak by mali byť vylúčený s chovu.
Náprava: Títo tzv. skokani môžu byť veľmi krotkými papagájmi. Musia byť chovaní vo veľmi priestorných klietkach, kde majú dostatok zdrojov k šplhaniu a ozobávaniu.
Panický strach:
Problém: Aj keď sa andulke dostatočne venujete, a spĺňate všetký podmienky ktoré sú pri ochočovaní, tak sa andulka ešte stále neochočila. Ustráchane sa tlačí do rohu hneď ako sa vaša ruka objaví d klietke.

Náprava: Dôvera ku ľudom sa snaď podarí opäť vybudovať pomocou obrovskej trpezlivosti. Zážitok je často tak hlboký, že sa andulka už nikdy správne neochočí.
Poznámka: Nikdy andulku neberte do ruky, keď z nej má ešte strach. Nikdy sa ho ani nepokúšajte chytať pri lietaní, aj keď ho nutne potrebujete dať do klietky. Mohli by ste ho poraniť. Pokiaľ je naozaj andulku nutné chytiť tak iba v tmavej miestnosti. Zle vtedy vidí a nepokúsi sa utiecť. Každá naháňačka by rozbila vašu vybudovanú dôveru.
´
Nájdená andulka

Myslím, že nie som prvá ani posledná ktorá našla stratenú andulku

Keď nájdete andulku, podľa zákona sa na ňu vzťahujú ustanovené občianské zákony. Musíte ju odovzdať mestu - dať do nejakého útulku. Útulok má povinnosť sa o nájdené zviera postarať a pokiaľ sa do roku neprihlási praví majiteľ, stáva sa nájdený papagáj majetkom štátu. Ale myslím, že väčšina ľudí to takto nerobí. My sme si ju nechali :OO.


Andulky v Austrálii


Keby ste sa išli pozrieť na andulky do Austrálie, neuvidíte ani jednu andulku o samote. Andulky žijú v kolóniách a všetko robia spoločne.

Keď je obdobie hniezdenia, tak si andulky vyhľadávajú na stromoch vzájomné blízke dutiny a každý strom s hniezdiacími andulkami je vždy v takej vzdialenosti, aby sa andulky videli a počuli. Skoro ráno a neskôr večer andulky vyhľadávajú potravu ako napríklad nedozrelé semena travín.


Zimné obdobie andulky znášajú dobre, pretože v noci sa ku sebe pritúlia a tak sa vzájomne zahrievajú. Pokiaľ začne byť hrozne zima, tak andulky odlietajú vyhľadať si nové teplejšie miesto.
Nepriatelia anduliek sú väčšinou dravé vtáky. Vajíčka anduliek vedia ešte ohroziť hady. Andulky sa proti dravím vtákom chránia ich zelenožltým sfarbením, ktoré splíva so stromami a to, že žijú v obrovských kolóniách.

V dobe hniezdenia samičku krmí samček ktorí môže do vnútra iba v tedy, až keď dú mláďatá pokrité perím. Od tej doby sa aj on podieľa na ich krmení. Mláďatá sa živia hlavne napol zrelými semenami. Vysedenie každého vajíčka trvá cca 18 dní.

Búdka na hniezdenie
Keď máte párik anduliek, a chcete aby mali mladé, tak im musíte zabezpečiť vhodnú búdku, kde samička nakladie vajíčka. Po troch týždňoch môžete počítať s novými mláďatkami.

Búdka na hniezdenie:
Zverimexi alebo obchody s chovateľskými potrebami poskytujú búdky pre andulky v ideálnych rozmeroch. Ideálna búdka je v tvare kvádra: 25 cm široká, 15 cm hlboká a 15 cm vysoká. Búdka samozrejme musí mať otvor (to je jasné), cez ktorý samička vyjde vonku z búdky a cez ktorý ju samček kŕmi v dobe sedenia na vajíčkach a tak dajte pred búdkou nejaké drievko.
Materiál na stavbu hniezda
Vo voľnej prírode andulky žiadny materiál na stavbu hniezda nepoznajú. Keď samička si nájde strom a nejakú dutinu, na hniezdenie, opravuje ju ozobávaním a tak padajú také kúsočky drievka na dno, na ktorom neskôr ležia vajíčka. Až keď sa mláďatá vyliahnu, mali by ste na dno búdky nasypať asi 3cm vrstvu podstielky pre škrečky. Nepoužívajte hobliny, ktoré môžu pochádzať z chemicky ošetreného dreva.
Pripevnenie búdky:
V priestornej klietke môžete búdku pripevniť z vnútra. V menšej klietke vyrežte otvor zodpovedajúci veľkosti vstupného otvoru búdky. Búdku potom pripevnite z vonku tak, aby do nej andulky mohli vstupovať z vnútra. Pokiaľ nemôžete búdku zavesiť na klietku z vonku ani z vnútra, tak potom ju môžete pripevniť aj vedľa klietky. Potom však musia dvierka zostať stále otvorené.
To je všetko čo viem o búdkach. Pokiaľ budete chcieť detaily, tak neviem či vám veľmi pomôžem, pretože s týmto veľké skúsenosti nemám :).

Búdka na hniezdenie:
Zverimexi alebo obchody s chovateľskými potrebami poskytujú búdky pre andulky v ideálnych rozmeroch. Ideálna búdka je v tvare kvádra: 25 cm široká, 15 cm hlboká a 15 cm vysoká. Búdka samozrejme musí mať otvor (to je jasné), cez ktorý samička vyjde vonku z búdky a cez ktorý ju samček kŕmi v dobe sedenia na vajíčkach a tak dajte pred búdkou nejaké drievko.
Materiál na stavbu hniezda

Pripevnenie búdky:

To je všetko čo viem o búdkach. Pokiaľ budete chcieť detaily, tak neviem či vám veľmi pomôžem, pretože s týmto veľké skúsenosti nemám :).
Veľmi pekná stranka
OdpovedaťOdstrániťSkvelá stránka, veľmi mi pomohla,Ďakujem 😂😉
OdpovedaťOdstrániťahoj rád by som vedel prečo sa strihá/zastrihava papagájom perie teda ak sa to vôbec robí za skorú odpoveď vopred ďakujem
OdpovedaťOdstrániť